banner top
WM Hunting logo

Česká republika

Header image

Sokolnictví

Dřemlík tundrový

Dřemlík tundrový | (Falco columbarius)

Dřemlík tundrový je menší než poštolka obecná (Falco tinnunculus) a poštolka rudonohá (Falco vespertinus). Je to nejmenší dravec vyskytující se u nás. Naproti typické siluetě sokolovitého dravce, tedy zašpičatělým křídlům a úzkému, poměrně krátkému ocasu si ho lidé někdy zaměňují s krahujcem obecným (Accipiter nisus). Dospělý sameček je na zádech modrošedý a zespodu rezavě žlutý s tmavšími podélnými skvrnami.

Světleji zbarvený ocas lemuje černý pruh. Samička a mladí ptáci jsou na hřbetě šedohnědí, naspodu bělaví s podélnými hnědými skvrnami. Příčně pruhovaný ocas je tmavší. Křídla dřemlíka mají rozpětí 55 až 69 cm, při délce těla 26 až 33 cm a hmotnosti od 140 do 255 g (samec 140 až 215 g a samice 180 až 255 g). Běžně se vyskytuje pouze v severní Evropě. V tundře hnízdí na zemi, proto samice a mláďata mají ochranné šedohnědé zbarvení. Na zalesněných územích občas obsadí opuštěná hnízda na stromech.

Dřemlík tundrový loví především drobné ptáky, ale samice je schopna chytit i hrdličku. Létá nízko při zemi a využívá moment překvapení. V otevřené krajině se vrhá na hejna ptáků a pronásleduje je až do blízkosti lidských obydlí. Při lovu číhá na vyvýšených místech, na vyšších hroudách, keřích, sloupech a stromech a po zaregistrování kořisti útočí rychlým přepadovým letem. Vzhledem ke způsobu života se dřemlík tundrový v sokolnictví při praktickém lovu nepoužívá. Umělý odchov tohoto druhu se podařil v roce 1999 Jiřímu Hrotkovi z Kuřimi nedaleko Brna, který na své webové stránce www.zayferus.cz napsal, že dřemlík tundrový je vynikající letec, doslova akrobat. Dokáže vyletět kolmo vzhůru s křídly přitaženými k tělu, v nejvyšším bodě udělá obrat přes záda a padá opět k zemi. Je velmi rychlý, obratný a dravý. Při letových ukázkách na sokolnické dvoře v zámeckém parku v Lednici na jižní Moravě tento letecký virtuóz udivuje návštěvníky akrobatickými prvky při útoku na skřivana.

Zveřejněný text je obsažen v publikaci Tomáš Krivjanský: SOKOLNICTVÍ – 2. díl: Naši dravci a sovy, kterou vydalo vydavatelství EPOS (www.epos.sk) v tištěné podobě.

banner right