banner top
WM Hunting logo

Česká republika

Header image

Sokolnictví

Moták pilich

Moták pilich | (Cicus cyaneus)

Moták pilich je štíhlý dravec s dlouhými, poměrně úzkými křídly s pěti při letu roztaženými ručními letkami a dlouhým ocasem. Je menší než káně, ale mnohem mohutnější než moták lužní, oproti kterému má i širší křídla. U tohoto druhu je markantní pohlavní dimorfismus nejen ve velikosti, ale i ve zabarvení peří. Samec je světlešedý. Prstové letky jsou efektně černé, loketní letky šedivě vroubené a nadchvostové krovky bílé.

Oproti samci motáka lužního (Circus pygargus) je světlejší a nemá hnědé skvrny na hrudi. Samice a mladí ptáci jsou hnědí, spodek těla mají žlutohnědý s podélnými skvrnami. Nadchvostové krovky jsou také bílé. Moták pilich má podobně jako sovy závoj kolem očí s jasně žlutými duhovkami. Stojáky jsou neopeřené a žluté barvy. Rozpětí křídel se pohybuje okolo 125 cm, délka těla od 43 do 51 cm, hmotnost od 320 do 600 g (průměrná hmotnost samce 350 g a hmotnost samice 500 až 550 g). Pohlavně dospívají ve druhém roce.

Na hnízdiště přilétají již začátkem dubna. Ozývají se vysokým hlasem "gegegeg" nebo "pie" zejména během tokání. Samice staví hnízdo na zemi, skryté ve vysoké trávě, v rákosí, případně v obilí. Začátkem května snese zpravidla čtyři matně bílá vejce s průměrnou hmotností 35 g, na kterých sedí 30 dní. Potravu, kterou přináší samec, samice přebírá ve vzduchu. O mláďata v hnízdě se rodiče starají 35 až 38 dní a dalších 14 až 21 dní po vylétnutí. U nás hnízdí jen vyjímečně. Pravidelně ale přes naše území protahují a vyjímečně i zimují. Loví pouze na zemi a to hraboše, drobné ptáky, menší savce, obojživelníky a větší hmyz. Zajímavostí je, že při lovu se orientují sluchem. Přes den a někdy i večer až do setmění létají nízko nad terénem (polem nebo loukou), často mění směr letu nebo se na jednom místě „osívají“.

Zveřejněný text je obsažený v publikaci Tomáš Krivjanský: SOKOLNICTVÍ – 2. díl: Naši dravci a sovy, kterou vydalo vydavatelství EPOS (www.epos.sk) v tištěné podobě. 

banner right