banner top
WM Hunting logo

Česká republika

Header image

Zpravodajství

Šumavský a bavorský park pracují na projektech za 160 mil. Kč

Šumavský a bavorský park pracují na projektech za 160 mil. Kč

Kašperské Hory (Klatovsko) 26. června (ČTK)

Na osmi projektech zhruba za 160 milionů korun spolupracují Národní park Šumava a jeho partner Národní park Bavorský les. Před třemi lety, když do funkce nastupoval současný ředitel šumavského parku Pavel Hubený, byla spolupráce na větších projektech skoro na nule. Nyní oba parky díky podpoře evropských dotací z přeshraničního dotačního titulu připravují projekt lesní dílny, rozsáhlý monitoring jelení zvěře, laserové snímkování porostů či monitorování výskytu tetřevů, tetřívků a jeřábků, řekli novinářům ředitelé obou parků.

Díky projektům zaměřeným na monitorování různých aspektů šumavských parků konečně správci přírody získají relevantní data, která jim mnohdy chybí. "Park vznikl před 25 lety a systematické monitoringy toho, jak ta příroda vypadá, začaly tak před deseti lety. Dlužíme té přírodě opravdu hodně a každý z těch projektů zaplňuje nějakou díru a potřebujeme ho," řekl Hubený.

Jeden z projektů, jehož hodnota je kolem 18 milionů korun, je například socio-ekonomický průzkum. Jeho cílem je získat data o množství návštěvníků parků. Prostřednictvím anket a dotazníků ale také zjistí, co se lidem na Šumavě líbí, co jim tam chybí, za čím jezdí a podobně. Údaje o návštěvnosti, které český park každoročně uvádí, jsou zatím podle Hubeného založené na odhadu návštěvnosti infocenter a na odhadech strážců parku z terénu. Nyní by měly být na území parku podle náměstka ředitele Martina Starého rozmístěny až desítky sčítačů, které přesněji vyhodnotí návštěvnost vybraných lokalit.

Další projekt zaměřený na monitorování pohybu jelení zvěře je ojedinělý tím, že se v něm spojily nejen oba parky, ale také státní lesy v Česku i v Bavorsku. Na Šumavě letos myslivci odstřelí kolem tisíce kusů jelení zvěře, která nemá přirozeného nepřítele, množí se a škodí porostům. Odstřeluje se stále více, nikde ale nejsou přesná čísla o počtu jelenů, řekl Starý. Projekt se zaměří na sčítání a sledování jejich pohybu. Správci parku dají několika jelenům obojky pro telemetrické sledování, odborníci budou také sbírat trus a odebírat vzorky z odstřelených zvířat a dělat genetické testy, uvedl Starý. Kromě toho nechají území snímkovat bezpilotním leteckým modelem, který jelení zvěř zaznamená.

Další projekt přinese 3D model struktury porostů v parku. Správci data získají díky laserovému snímkování, které je velmi podrobné. Jiný projekt je zaměřený na monitorování vzácných a ohrožených tetřevů, tetřívků a jeřábků, v jiném se správci parku zaměří na šumavské houby.

"Spolupráce nám přináší plody, ze kterých oba parky ohromně profitují. Přispíváme tím k tomu, aby se Bavorský les a Šumava nadále sbližovaly," řekl ředitel německého Národního parku Bavorský les Franz Leibl.

Ilustrační foto: Vladislav Šrajbr

 

banner right