banner top
WM Hunting logo

Česká republika

Header image

Zpravodajství

Bavorský a šumavský park budou tři roky mapovat tetřevovité ptáky

Bavorský a šumavský park budou tři roky mapovat tetřevovité ptáky

Keply (Klatovsko) 28. dubna (ČTK)

Správci národních parků na Šumavě a v Bavorsku letos zahájili rozsáhlý tříletý projekt zaměřený na zjištění populace tetřevovitých ptáků - tetřeva hlušce, tetřívka obecného a jeřábka lesního. Díky sledování ptáků v jejich přirozeném prostředí, rozborům vzorků trusu a také leteckému snímkování území jejich výskytu získají ochránci přírody přehled o síle populací těchto chráněných ptáků i o jejich genetickém potenciálu, řekl ČTK vedoucí odboru ochrany přírody Národního parku Šumava Martin Starý.

I když symbolem Šumavy je především tetřev hlušec, vzácnější je tetřívek, jehož počty podle odhadů klesají. Správci parku mají zatím k dispozici nepřesné a zřejmě podhodnocené myslivecké odhady z tokanišť, podle nichž žije na území parku kolem 50 až 70 tetřívků.

Tetřevů je několikanásobně víc. Před zhruba pěti lety přírodovědci monitorovali výskyt tetřeva na česko-německém pomezí, a v oblasti zjistili až 550 jedinců. Z toho v šumavském parku to bylo asi 350 tetřevů. "Předpokládám, že jeřábků bude ještě víc než tetřevů," odhadl Starý.

Vědci chtějí v příštích letech všechny tři ptačí druhy sledovat na jejich tokaništích a po celém jejich teritoriu. Každý druh preferuje jiné prostředí. Tetřev je lesní druh obývající horské smrčiny, jeřábek je vázaný na hustější lesy, ale je schopný přežít i v přírodě vzdálenějších porostech. Tetřívek vyhledává rozmezí biotopů na okraji lesa, bezlesé plochy, rašeliniště a pravidelně kosené louky.

Sběrem trusu a rozborem vybraných vzorků se zpřesní odhadované počty ptáků a zjistí se další podrobnosti. Například u tetřívka se podle Starého diskutuje o tom, zda se má šumavská populace podpořit umělým vysazováním, nebo nikoli. "Dokud nemáme informaci o genetice, jestli tam třeba nedochází k nějakým genetickým degradacím v populaci, tak k tomu nechceme přistoupit. To budeme mít právě z tohoto projektu," řekl Starý.

Součástí projektu je také letecké snímkování území a porostů. "Vytvoří se 3D model vegetace, ze kterého zjistíme strukturu lesa a vegetace, a srovnáme je s výskytem těchto tří druhů. Chceme vytvořit společnou mapu vegetace a model obou parků s výskytem těchto druhů," dodal Starý.

 

Ilustrační foto: fotobanka.samphotostock.cz

banner right