banner top
WM Hunting logo

Česká republika

Header image

Myslivecký odborník radí

Chetité a "Bogazkab“ v Malé Asii

Chetité a

Vůbec první zobrazení sokolníků se našlo na pískovcovém reliéfu objeveném při vykopávkách ruin prastarého města Bogazkab v Malé Asii na území dnešního Turecka, které vedl německý archeolog Vinkler. Kamenný reliéf ze 73. století před n. l. je památkou chetitské kultury. Je to nejstarší dochovaný důkaz o sokolnictví na zemi. Skládá se ze dvou částí - na každé je zobrazena jedna postava. Obě postavy jsou téměř shodné a stojí ve stejném postoji. Oblečené jsou do jednoduchého dlouhého oděvu s téměř stejnými pokrývkami hlavy. Jejich výzbroj tvoří krátké meče stejného tvaru zastrčené za pasem.

 

Podle jemnějších rysů obličeje první postavy se usuzuje, že by mohla znázorňovat ženu, která drží v rukou palmové větve nebo vějíře. Druhá postava zobrazuje lovce, který na pravé ruce nese dravého ptáka, podle tvaru těla sokola. V levé ruce drží delší šňůru nebo řemen, který směřuje k nohám ptáka. Jednoduché oblečení zobrazených postav svádí k názoru, že nešlo o významné lidi, ale jen o sluhy nějakého vladaře, který do reliéfu vytesaný nebyl nebo se jeho obraz nezachoval. Tento unikátní nález znamená, že sokolnictví na zemi existuje minimálně 3300 let a jeho původ je třeba hledat v Asii.

 

Více informací se můžete dozvědět zde.

20.11.2017
Tomáš Krivjanský
Zpět
banner right
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Rozumím