Oštěp jako univerzální lovecký nástroj
Oštěp byl vždy považován za univerzální nástroj pro lov i válečný boj. Jeho účinnost je umocněna velkou dopadovou energií, která je soustředěna do konce hrotu.
První oštěp byl vyroben celý ze dřeva a to již v době Paleolitu. Dochovány jsou nálezy z Austrálie, Afriky a Jižní Ameriky.
Při lovu sobů se již objevují oštěpy ze sobích kostí. Od starší doby kamenné až po dobu bronzovou se můžeme setkat s oštěpy, které jsou doplněny o kamenný pazourek. Ten se nasazoval na dřevěnou násadu. Takto zkonstruovaná zbraň vydržela až do doby železné, kdy byl pazourek nahrazen železným hrotem.
Z historického hlediska nesmíme opomenout výrok starořeckého spisovatele Xenofóna, který ve svém díle Kynégetikos popisuje lov kance oštěpem následovně:
"Oštěpy buďtež různého a to s hroty hodně širokými, břitkými, ratiště (násady) pevná. Lovecká kopí s hroty na 5 dlaní dlouhými, uprostřed roury zobce (příčka, klíp) pevně přikované, ratiště svídové."
V Kosmově kronice je o oštěpu zmínek více. Zejména v souvislosti s vraždou některých panovníků, např. knížete Jaromíra (1038) a knížete Svatopluka (1109).
V dobách vlády Rudolfa II byl lovem s oštěpem proslaven Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic, který si uměl dát naběhnout na sudlici (název pro oštěp) těžký černý kus. Lovil převážně v Křivoklátských lesích.
Základní rozdělení oštěpů bylo:
- Kančí oštěp - Tyto oštěpy jsou rozpoznatelné díky své robustnosti a masivnosti. Konec čepele oštěpu je opatřen klípem. Používaly se převážně v období renesance, kdy se vysoká a černá zvěř lovila při štvanicích, převážně v uzavřených ohradách. Zvěř byla nejprve uštvána loveckými psy. Bránící se kanec, který bojoval o svůj život, následně zaútočil na lovce, který se mu snažil oštěp zabodnout do podkrčí.
- Kamzičí oštěp - S tímto druhem oštěpu se v dnešní době setkáme jen v muzeu a zámeckých sbírkách. Původně byl využíván v alpských zemí k lovu kamzíků v období 16.-18. století. Oštěp byl oproti ostatním znatelně dlouhý 4-5 m. mnohdy i delší. Jelikož se jednalo o lov na krátkou vzdálenost, lovilo se i pomocí kuše a luku.
Zdroj: Andreska J., Andresková E.,: Tisíc let myslivosti
Ilustrační foto: fotobanka - samphotostock.cz