Závěry zbraní se sklopnými hlavněmi
Závěry zbraní se sklopnými hlavněmi - lůžkové závěry mají velkou přednost v tom, že umožňují střelci rychlé, lehké a bezpečné ovládání zbraně. Dále umožňují pevné uchycení hlavní v lůžku.
Kromě toho povaha lůžkových závěrů umožňuje různé úpravy a provedení dalších mechanizmů, ať už je to bicí, spoušťový nebo zajišťovací a má dostatek prostoru pro jejich další zdokonalování.
Mnohaleté zkušenosti dostatečně prokázaly, že lůžkové závěry zbraní se sklopnými hlavněmi jsou tak pevné, že i při použiti velmi výkonných nábojů například v kulových dvojácích jsou úplně bezpečné a spolehlivé.
Lůžkové závěry dle uzamčení
Lůžkové závěry podle způsobu jejich uzamčení dělíme na spodní, kde uzamykací prvky jsou umístěny ve spodní části hlavně anebo hlavňového svazku a horní, kde tyto prvky jsou umístěny na horní části hlavně anebo hlavňového svazku.
Převážně se však používá kombinace spodních a horních uzamykacích prvků, a potom mluvíme o dvojnásobném, trojnásobném i vícenásobném uzamčení.
Použití více prvků uzamčení vyvolává v konstruktérovi i střelci pocit úplného bezpečí při střelbě a to zejména proto, že každý závěrový prvek by i samostatně vydržel namáhání vzniklé při výstřelu.
K uzamčení zbraně slouží
závěrové háky, závěrový ořech u závěrů ovládaných spodní pákou, uzamykací klín u závěrů ovládaných horní páčkou, prodloužená horní plošina, prodloužené stěny hlavní, příčný čep, rameno závěrové páčky, závěrový klínek páčky (například u závěru Purdey) a některé další uzamykací zařízení.
Lůžkové závěry
Lůžkové závěry mysliveckých zbraní se sklopnými hlavněmi můžeme podle umístění páky, která ovládá závěrový mechanizmus rozdělit do tři skupin:
1) závěry ovládaná pákou umístěnou dole - jednoduché
- závěry systému Lefaucheux, závěr „T“, závěr Lancaster a závěr Roux ,
2) závěry s pákou umístěnou na boku,
- závěry systému „ slide lever“,
3) závěry s pákou umístěnou nahoře
- dvojnásobné závěry systému TOP LEVER ; dále trojnásobné závěry systému Greener, Purdey, Scott, Westley - Richards, Kersten, Webley, Nimrod, Brenneke, případně též málo používané systémy Jager - Simson, Petrick a Charlin.
Postupně budeme probírat a popisovat jednotlivé principy uvedených systémů a jejich konstrukční uspořádání.
Zveřejněný text je obsažen v publikaci Tomáš Křivjanský: Myslivecké střelectví, kterou vydalo vydavatelství EPOS (www.epos.sk) v tištěné podobě.