banner top
WM Hunting logo

Česká republika

Header image

Myslivecký odborník radí

Zamiřovací osnova v přední nebo zadní ohniskové rovině?

Zamiřovací osnova v přední nebo zadní ohniskové rovině?

Když je zamiřovací osnova umístěna v přední ohniskové rovině (za objektivem) znamená to, že při změně zvětšení se současně s obrazem cíle zvětšuje nebo zmenšuje zdánlivá velikost zamiřovací osnovy (Artemis 2000, 2100).

Když je zamiřovací osnova umístěna v zadní rovině (před okulárem), způsobuje to, že při změně zvětšení obrazu zůstává velikost zamiřovací osnovy konstantní (Artemis 3000, 3100).

Platí tedy, že u puškového dalekohledu s pevným zvětšením nezáleží na poloze zamiřovací osnovy, která umožňuje při poloze v přední ohniskové rovině použití dálkoměrných stupnic i tloušťky čar nitkového kříže na měření vzdálenosti při jakémkoliv zvětšení.

Zamiřovací osnovy s nitkovým křížem 1, 4 a 8 mají vzdálenost silných čar 70 cm/100 m. Zamiřovací osnovy s nitkovým křížem 4A a 8A mají dvojnásobnou vzdálenost silných čar, t. j. 140 cm/100 m. Navíc jsou opatřeny dálkoměrnou stupnicí do 400 m (obr. 17 a) a do 600 m (obr. 17 b).

 

Meopta uvedla v roce 2004 na trh novou generaci puškových dalekohledů MEOSTAR R1 s cílem uspokojit nejnáročnější uživatele (obr. 19 - 21, tab. 5 - 6).

Na výrobu tubusu byla použita velmi kvalitní hliníková slitina, na které bylo možno použit tzv. anodizaci (t. j. elox). Tato povrchová úprava je molekulárně navázána na hliníkový materiál, čímž se povrch tubusu stává chemicky velmi odolný. Kromě toho je povrch technologicky upravený tak, že je velmi příjemný na dotek.

Zdokonalené antireflexní vrstvy MB-5501 na optice umožňují dosáhnout špičkové hodnoty světelné propustnosti a to mezi 94 - 95 %.

Typová řada Meopta MEOSTAR R1 se vyznačuje

  • variabilním zvětšením,
  • lehkým jednodílným tubusem z nejkvalitnějších hliníkových slitin, použitých v leteckém průmyslu,
  • jedinečnou konstrukcí vnitřního mechanismu, zajišťující vysokou mechanickou odolnost,
  • vynikající rozlišovací schopnosti,
  • špičkovou světelnou propustností dosahující 94 - 95 %,
  • mnohonásobnými antireflexními vrstvami MB-5501,
  • vodotěsností, odolností proti vnitřnímu orosení, záskokovým mechanismem horizontální a vertikální rektifikace s krokem 1/4 in/100 yd (7mm/100m),
  • u modelů RD s osvětleným zamiřovacím bodem (obr. 20),
  • kvadratickým průběhem rektifikace (obr. 22).

Kvadratický průběh rektafikace

Kvadratický průběh rektifikace (obr. 22) znamená, že horizontální i vertikální pohyby nitkového kříže zaměřovací osnovy jsou vzájemně nezávisle a zaručený rozsah pohybu lze dosáhnout v libovolném směru. Na obrázku 22 je vidět porovnání rektifikačního pole puškového dalekohledu Meopta a laciného puškového dalekohledu „Noname“.

Z obrázku je zřejmé, že v některých směrech převyšuje rektifikační rozsah laciného puškového dalekohledu rozsah puškového dalekohledu Meopty, ale v důležitých směrech (zejména diagonalních), nedosahuje dostatečné hodnoty.

Nepravidelný obvod rektifikačního pole laciného puškového dalekohledu svědčí o tom, že horizontální i vertikální pohyby nejsou nezávisle (což se projevuje zejména v krajních polohách), t. j. při otočení kroužku horizontalni rektifikace se nitkový kříž zamiřovací osnovy pohne i ve směru vertikálním.

Zveřejněný text je obsažen v publikaci Tomáš Křivjanský: Myslivecké střelectví, kterou vydalo vydavatelství EPOS (www.epos.sk) v tištěné podobě.

04.10.2016
Tomáš Krivjanský
Zpět
banner right