banner top
WM Hunting logo

Česká republika

Header image

Myslivecký odborník radí

Rozdělení pozorovacích dalekohledů do skupin

Rozdělení pozorovacích dalekohledů do skupin

Do skupiny velkých dalekohledů, podle velikosti a výkonnosti můžeme zařadit dalekohledy od 10 x 56 do 22 x 80.

Dalekohledy s vyšší optickou výkonností a zvětšením jsou už značně rozměrné a těžké. Jsou určeny především pro statické pozorování zvěře, její anatomie, celkového zdravotního vývoje, vývinu trofeje, chování v různých situacích, podrobnějšího určování věku podle linií jednotlivých částí těla a jeho celkové stavby apod. z předem daných stanovišť, zejména krytých posedů, kde můžeme dalekohled stabilizovat a odkládat.

Tyto dalekohledy je výhodné používat s pevnou oporou nebo na stativu. Mají poměrně malé zorné pole a velké zvětšení, což v běžné myslivecké praxi neupotřebíme.

Do skupiny středních dalekohledů, co do velikosti i výkonnosti můžeme zařadit dalekohledy 7 x 3510 x 50. Jsou to triedry, které se v myslivecké praxi vyskytují nejvíce. Ale i v této skupině jsou některé, které jsou pro svoje rozměry a váhu značnou překážkou při celodenním nošení.

Do skupiny malých dalekohledů můžeme zařadit triedry 6 x 1612 x 30. Jsou vhodné pro celodenní pochůzky po revíru, i když jejich výkon není vždy dostatečný. Ve dne pro běžné potřeby ohodnocení zvěře určené na odstřel jsou postačující.

 

Pozorovací binokulární dalekohledy (pro obě oči) - triedry

mají nejčastěji centrální zaostřování (obr. 1), doplněné zaostřováním pravým okulárem (obr. 2), na kterém je i možnost nastavení dioptrií v plusovém i minusovém rozsahu. Na některých, zejména starších typech se setkáme i s jednotlivým zaostřováním obou okulárů, bez centrálního zaostřování.

Obr. 1: Centrální zaostřování triédru palci

 

Obr. 2: Zaostřování pravého okuláru na triédru

 

Vyrábějí se i dalekohledy se stabilním zaostřením od x metrů (například od 10 m) do nekonečna takzvaný „fix focus“.

Rozeznáváme dva základní typy triedrů:

  • 1. Klasické robustní konstrukce s nepřímým propouštěním svazku paprsků při jejich čtyřnásobném lomení(obr. 3 a 4). Paprsky při průchodu dalekohledem přes dva optické prizmatické hranoly ztrácejí na své intenzitě, proto dalekohled propouští méně světla než kolik ho do něj vniká. Hranoly jsou uloženy v typickém pouzdru (tubusu) s robustnějším designem. Vyznačují se vysokou optickou mohutností a ostrým vykreslením detailů.

Obr. 3:  Klasický triedr robustnejší konstrukce se znázorněným lomením světla

 

 

Obr. 4: Nepřímý průchod světla se štvernásobným lomením a sníženou propustnost í přes klasický robustnejší triedr v řezu

  • 2. Moderní, mimořádně štíhlé linie, tzv. „H - konstrukce“ s přímým propouštěním svazku světelných paprsků při jejich pětinásobném lomení (obr. 14 a 15). Při průchodu dalekohledem přes dva optické hranoly se střechovitými hranami (tzv. „střešní hranoly“), paprsky díky přímé linii při průchodu dalekohledem, i přes větší počet lomení nabírají na intenzitě, takže dalekohled propouští o něco více světla než kolik jej do něj vniká.
  • Tyto moderní triedry jsou díky stavební H - konstrukci menší než klasické.

Obr. 5: Moderní triedr „H konstrukce“ se znázorněným lomením světla

 

Obr. 6: Přímý průchod světla s pětinásobným lomením se zvýšenou propustnost í přes moderní triedr tzv . „ H - konstrukce” v řez

 

Zveřejněný text je obsažen v publikaci Tomáš Křivjanský: Myslivecké střelectví, kterou vydalo vydavatelství EPOS (www.epos.sk) v tištěné podobě.

 

14.06.2016
Tomáš Krivjanský
Zpět
banner right