Nový typ optických mířidel
Na trhu se objevují i další typy mířidel, které lze použít na brokových i kulových (kulobrokových) zbraních.
Mají různé obchodní názvy např. Aim-Point, Qwik-Point, Singl-Point, ale vždy se jedná v podstatě o jeden typ mířidla, který nazýváme kolimatorové mířidlo (kolimátor – optická spojna soustava vytvářející rovnoběžné světelné svazky).
Všechna tato mířidla mají společné znaky:
- zamiřuje se podle barevného světelného bodu,
- optická soustava tohoto mířidla neumožňuje zvětšit pozorovaný obraz,
- zamiřování se nemění, zamiřujeme-li jedním nebo oběma očima.
Všechny tyto body je možné hodnotit subjektivně s ohledem na individuální předpoklady střelce. Co je pro jednoho střelce výhodou, může být pro druhého nevýhoda. V každém případě jde o novinku, o pokus vytvořit nový typ mířidel a čas a praxe ukáže jeho životaschopnost.
Princip jeho provedení, zejména jeho optické části si popíšeme na zařízení „Qwick-Point“ (Rychlý bod).
Optický systém je umístěný ve dvou hliníkových tubusech, jejichž vnitřní povrch je černě matován, aby se zabránilo odrazu světelných paprsků. Tubusy jsou umístěny nad sebou. Zamiřování se provádí spodní trubicí, která je na obou koncích otevřená.
V horní trubici je optická soustava, která vytváří barevný zamiřovací bod.
V přední části této trubice je půlkulovitá průhledná krytka, jejímž středem prochází světlovodné vlákno.
Krytka propouští světlo, které se soustřeďuje na vlákno. Světelný bod různého zbarvení (červený, oranžový) promítá vnitřní justážní trubice na zadní zrcadlo, skloněné pod úhlem 45°. Tato trubice je posunovaná šrouby ve dvou na sebe kolmých rovinách a tím se provádí rektifikace záměrného bodu při nastřelování.
Zrcadlo odráží světelný bod přes kolimatorovou čočku na další zrcadlo, které je umístěné ve spodní trubici rovněž pod úhlem 45°. Toto zrcadlo je průhledné, proto nepřekáží pozorování přes spodní trubici, vidíme současně zamiřovací červený bod i obraz cíle (obr. 24). Protože optická soustava nemění předmět roviny cíle do jiné vzdálenosti, je možné tímto zamiřovacím zařízením mířit jedním nebo oběma očima.
Rektifikace mířidel, tedy se souhlasení optické osy zamiřovače s bodem dopadu střely v určité vzdálenosti se provádí rektifikačními šrouby, které jsou umístěny na horním tubusu a které ovládají pohyb vnitřní justážní trubice v dvou na sebe kolmých rovinách.
V přední části této trubice je umístěn zadní konec světlovodu.
Prohnutím vlákna se pohybuje světelný záměrný bod s ohledem na požadované místo dopadu střely. Švédská firma Aim-Point vyrábí podobnou soustavu. Zde však světelný bod tvoří luminiscenční dioda, napájená z baterie.
Intenzitu osvětlení lze regulovat. Tímto systémem rovněž lze nastavovat zamiřovací bod do požadovaného místa speciální stupnici. Optická soustava je vybavena polarizačními filtry. Životnost baterie je při používání při denním světle 500 - 1000 hodin, při používání za soumraku a večer 10 až 30 tisíc hodin. Celá soustava je vodotěsná, takže se může používat ve vlhkém prostředí či dešti.
Zveřejněný text je obsažen v publikaci Tomáš Křivjanský: Myslivecké střelectví, kterou vydalo vydavatelství EPOS (www.epos.sk) v tištěné podobě.