Nedostatky dalekohledů
Při nákupu starší, již používané optiky se mohou vyskytovat tyto nedostatky:
- Zarosení objektivu - nový dalekohled je montovaný v absolutně čistém a suchém prostředí. Je utěsněný zvláštním tmelem, který i při ponoření dalekohledu do vody zabrání vniku vlhkosti do optické soustavy. Příčinou vzniku zarosení je zásah do konstrukce (náraz), deformace těsnících částí, vyšroubování objektivu při čištění. Někdy se vlhkost vypaří, ale obyčejně se objeví právě tehdy, když to nejméně potřebujeme. Nejlepší je svěřit opravu odborníkovi.
- Zakalení čoček objektivu - zpravidla to způsobuje odpařování nevhodné těsnící hmoty, nebo čištění mastnými textiliemi.
- Jemné poškrábání celého objektivu - vzniká přehnaným čištěním nevhodnými materiály (látka, papír apod.). Může ho odstranit pouze odborná dílna přeleštěním celého objektivu a nanesením nové antireflexní vrstvy. Jemné poškrábání celého objektivu snižuje průhlednost objektivu a kvalitu obrazu.
- Poškrábání objektivu - vzniká vnějším násilným a úmyslným zásahem. Též čištěním drsnými textiliemi. Zřídkakdy při pádu. Poškrábání objektivu snižuje kvalitu obrazu vytvářením reflexů na hranách vrypu. Pokud je poškození malé, jeho vliv na kvalitu obrazu odstraníme vykrytím černou matnou barvou.
- Prasklina objektivu - vzniká obyčejně nárazem na objektiv nebo pádem celého dalekohledu. Oprava je velmi nákladná.
- Podvojný obraz - vzniká nárazem a následným posunutím čoček nebo zrcadel. Může též vzniknout neodborným zásahem do optické soustavy. Odstranění provede odborná dílna rektifikováním.
- Povrchové deformace - vznikají při nárazu, zejména při neodborném zacházení. Nemusí mít za následek snížení výkonnosti dalekohledu, ale je to vzhledová vada.
- Nemožnost zaostření - se vyskytuje u starších velmi používaných dalekohledů. Příčinou je poškození nebo opotřebování zaostřovacího mechanismu.
- Poškození nastřelovacího mechanismu – jako v předešlém případě.
- Zmizení zamiřovací osnovy - je jedním z kuriózních, ale častých a nepříjemných nedostatků, který může vyřadit puškový dalekohled z činnosti. V lepším případě jde o vychýlení nebo padnutí osnovy. Je to nedostatek, ke kterému dojde, když puškový dalekohled necháme v autě, vystavený přímému slunečnímu záření. Dochází k tomu v létě, kdy přehřátí černého tělesa dalekohledu může dosáhnout teploty až 200°C. U starších puškových dalekohledů je zamiřovací osnova uložena v měkké pájce, která roztaje a osnova se pak nachýlí nebo úplně vypadne ze zorného pole. Oprava není drahá, ale pracná a náročná na čas.
Zveřejněný text je obsažen v publikaci Tomáš Křivjanský: Myslivecké střelectví, kterou vydalo vydavatelství EPOS (www.epos.sk) v tištěné podobě.