banner top
WM Hunting logo

Česká republika

Header image

Myslivecká kynologie

Skye Teriér

Název v zemi původu : Skye Terrier
Země původu : Velká Británie - Skotsko
Období vzniku : 17. století
Původní využití : honič drobné zvěře
Dnešní využití : společník
Zbarvení : světlo-modro-šedé, světle hnědé s příměsí černé
Výška psa : 25 cm
Výška feny : 23 cm
Hmotnost : 11 - 16 kg
Srst : dlouhá, tvrdá, rovná, na tváři o něco kratší
Průměrná délka života : 13 let
Klasifikace FCI : 3/2/75

Skye (čti skaj) teriér pochází ze severního Skotska z ostrova Skye v Hebridách. Původně byl vyšlechtěn na lov vyder a jezevců. Velkým nadšencem této rasy byla anglická královna Viktorie, která založila chov Windsor. Byl velmi oblíbený v šlechtických kruzích, nebyl nikdy psem chudých. Ve své moderní podobě se již nevyužívá pro lov. Je to mohutný pejsek, nízkého, rozložitého tvaru. Původní forma Skye teriérů měla klopené uši a v dnešní době se takoví Skye teriéři vyskytují jen vzácně. Co se týče srsti, tak se tento pes ani netrimuje ani nestříhá, ale 1x za týden ho je třeba vyčesat vhodně zvoleným hřebenem, aby se srst zbytečně neničila. 

Povaha a chování 

Je to důstojný a elegantní pes, který je k cizím lidem nedůvěřivý a uznává pouze svého pána. I když miluje celou rodinu, svého vůdce smečky si vybere sám. Děti má rád a pokud je má ve své rodině, tak je hlídá a brání. Dětem však nedovolte, aby se Skye teriérem zacházeli jako s hračkou. 

Pokud se rozhodnete mít doma tohoto teriéra, tak by neměl být umístěn v kotci, neboť by velmi trpěla jeho citlivá povaha. Je teritoriální a své území si pečlivě hlídá. Je velmi žárlivý a nedůvěřivý. Respekt, lásku a náklonnost si musí člověk zasloužit. Každý milovník Skye teriéra může vyprávět své humorné zážitky s ním. Skye teriér umí být velmi domýšlivý a hrdý.

Je velmi odvážný, odhodlaný a uvědomuje si svou sílu, kterou ale nikdy nezneužívá. Avšak když ho vyprovokují, tak se důrazně brání. Nemá rád, když se mu někdo vnucuje a čím více si chceme získat jeho náklonnost, tím více nás bude odmítat. Nebývá cholerický a když mu je odmalička poskytnuta důsledná a citlivá výchova, tak vás zahrne láskou a věrností po celý jeho psí život. Je ideální pro byt, vhodný i pro seniory. Miluje dlouhé procházky i cestování. I když se to nezdá, je sportovně založený.

banner right