banner top
WM Hunting logo

Česká republika

Header image

Myslivecká kynologie

Lakeland Teriér

Název v zemi původu : Lakeland Terrier
Země původu : Velká Británie
Období vzniku : 18. století
Původní využití : lov malých savců
Dnešní využití : společník, lovecký pes
Zbarvení : černé s pálením, modré s pálením, pšeničné, rezavé, prošedivěle rezavé, modré nebo černé
Výška psa : 33-38 cm
Výška feny : 33-38 cm
Hmotnost : 7-8 kg
Srst : hustá, tvrdá krycí srst
Průměrná délka života : 13-14 let
Klasifikace FCI : 3/1/70

Lakeland (čti lejklendský) teriér je nedávno vyšlechtěné plemeno. Pochází z původního starého kmene anglických pracovních teriérů z oblasti Lake District, odkud pochází i jeho jméno. Na první pohled se podobá welsh teriérovi, od kterého se liší širší hlavou, zbarvením a je méně hlasitý. Původně se lakeland teriér používal na lov lišek, hubení malých šelem a potkanů​​, kteří ohrožovali na farmách drůbež a malá jehňátka. Teriér lovil ve smečkách, na honech byl vytrvalý, často urazil denně běžně i 50 kilometrů. Musel uměl vyhnat lišku z nory nebo ji zabít. Proto musel být obratný a úzký, aby se vešel do nory. Používal se také na lov jezevců a poradil si i s vydrami a ondatrami. Z těchto teriérů dobrých kvalit, ale různého vzhledu se po zavedení čistokrevného chovu ustálilo jméno "Lakeland Terrier". Jako čistokrevné plemeno je chován od roku 1912

Je otužilý, dokáže skočit do ledové vody. Rovněž je vytrvalý s výbornými vlohami pro práci v doupěti i na povrchu. Má elegantní vzhled a navzdory svému menšímu vzrůstu se umí chovat velmi dominantně a umí si obhájit své místo ve smečce. Má velmi rád vodu, rád se koupe i plave. Umí být aktivní až do vysokého věku. Dá se vycvičit i na různé sporty,  jako například agility. Každopádně i tento teriér potřebuje ke své psychické a fyzické pohodě hodně aktivního pohybu. Jeho srst je potřeba trimovat, ne stříhat. Při stříhání srst šedne a měkne. Stejně tak jeho srsti neprospívá časté koupání v teplé vodě.

Povaha a chování

Lakeland teriér je inteligentní pes s typickou teriérskou povahou. Je veselý, nebojácný, obratný, chladnokrevný a temperamentní, ale má i smysl pro humor a umí být "pro každou srandu". K dětem se chová přátelsky a dá se na něj spolehnout i co se týče hlídání domu. Má přátelskou a hravou povahu. Je inteligentní, ale tvrdohlavý. Proto jeho výcvik není nejlehčí, vyžaduje to mnoho zkušeností a trpělivosti. V dnešní době se chová jako rodinný pes. Je však velmi dobře využitelný i v myslivosti.

 

banner right