banner top
WM Hunting logo

Česká republika

Header image

Lovná zvěř

Jelen sika japonský

Jelen sika japonský | (Cervus nippon nippon)

Lovná sezóna:
Jelen sika japonský - jelen, laň | 01.08 - 15.01
Jelen sika japonský - kolouch | 01.08 - 31.03

Myslivecké pojmenování

  • samec: jelen; samice: laň; mládě: kolouch

 

Již samotné jméno jelena siky japonského napovídá, že nepatří k naší původní zvěři. Druhové jméno jasně říká, že pochází z východní Asie. U nás je najdeme v rozsáhlejších lesích, nejraději však obývají lesy smíšené. Vyskytují se např. na Moravě a v západních Čechách.

Jelen sika patří mezi býložravce. Jejich potravou jsou obvykle listy, trávy, byliny. Pochutnají si však i na ovoci či polních plodinách. Na podzim však tito jeleni sbírají i plody a semena dřevin.

V zimním období mají v oblibě okusování dřevin a keřů. Žijí v tlupách, nejstarší jeleni se však stávají samotáři. Říje začíná většinou na konci října a trvá cca měsíc. V této době se jeleni ozývají pískavým tónem. Březost laně je 30 až 32 týdnů a mladé klade obvykle na přelomu května a června.

V porovnání s původním jelenem lesním, je jelen sika podstatně menší. Váží cca 80 kg a v kohoutku měří přibližně 120 cm.

V létě má jelen sika kaštanové hnědou srst s řadami bílých skvrn. Přes hřbet se táhne černý pás, který končí u ocasu čistě bílou skvrnou – obřitkem. V zimě je srst nenápadně šedohnědě zbarvená. Má poměrně krátkou hlavu, která je z profilu trojúhelníková.

banner right