banner top
WM Hunting logo

Česká republika

Header image

Kde lovit

Obora Skalice

Obora Skalice

  • Pozorovaní zveřě
  • Fotografování
  • Společný lov
Typ honitby: Lesní
Kraj: Liberecký
Obec: Skalice u České Lípy
Adresa: Obora Skalice, Skalice u České Lípy 418
Rozloha: 10 ha
Počet členů: -
Nejbližší letiště: Mnichovo Hradiště
Nejbližší město/obec: Liberec
Web: www.obora.estranky.cz
GPS souřadnice: 50°43'48.27", 14°31'5.11"
Kontakt #1: Jaroslav Tatarkovič - 731 518 287 - j.tatarkovic@seznam.cz

Popis honitby

Jižně od Nového Boru, poblíž obce Skalice u České Lípy byla v roce 2002 uznána obora Skalice, která je nejmenší oborou českolipského okresu. Jejím držitelem a uživatelem je Jaroslav Tatarkovič.

Obora o výměře 10 ha (4 ha lesní půdy, 2 ha zemědělské půdy, 0,4 ha vodních ploch a 3,6 ha ostatních ploch) je situována do údolí, kterým protéká potok Šporka.

Lesní posty jsou smíšené, tvořené borovicí, dubem, bukem, břízou a osikou. Úživnost prostředí zvyšují výstavky dubu a buku. Obora se rozkládá v nadmořské výšce kolem 290 m.

Již na přelomu 80. a 90. let choval Jaroslav Tatarkovič na území dnešní obory černou zvěř. Jeho chov však nebyl uznán za oboru a sloužil jako zájmový chov. V roce 1996, po poškození oplocení vandaly, unikla zvěř do volnosti. Po uznání obory státní správou v roce 2002 věnuje chovatel pozornost jelení a daňčí zvěři.

Jelení zvěř byla do obory dovezena z Krušných hor a ze ŠumavyTrofejová zvěř byla poprvé lovena v loňském roce, kde byl střelen silný jelen krušnohorského původu: 208,06 b. CIC. Daňčí zvěř má původ v oborách Volský Žlab a Veltrusy, dosud nejsilnější daněk byl uloven v roce 2004: 185,15 b. CIC.

Držitel obory klade velký důraz na péči o zvěř a v chovatelské praxi se hlásí k principům Franze Vogta z období před 2. světovou válkou v oboře na Děčínském Sněžníku. Zvěř je téměř celý rok přikrmována, přičemž některé receptury krmiv byly převzaty od Vogta a upraveny pro podmínky obory Skalice.

  • Obora svým tichým a poetickým prostředím, oživená zvěří poskytuje kromě intenzivního chovu zvěře i další funkce, jako propagační a estetického cítění.
  • V oboře Skalice je snaha, trvale vytvářet hodnotné prostředí pro zvěř. Proto nejen porostní uspořádání objektu včetně políček, luk a ochranné zóny centrálního krmeliště, kterou tvoří již vzrostlé jehličnany, ale veškeré zařízení pro zvěř tvoří jeden harmonický celek.
banner right