Pozor na trofeje !!!!!
Jednou z možností, jak se africký mor prasat dostal do České republiky, je i šíření skrze zbytky divokých prasat, které byly určené k preparaci na trofeje. Na dotaz ČTK to připustil za Státní veterinární správu (SVS) Petr Majer. Další možností je i přenos na zbytcích potravin. Přesný důvod však SVS stále nezná, uvedla správa v tiskové zprávě.
"Jako možný zdroj zavlečení nákazy do ČR nelze kromě kontaminovaných produktů vyloučit ani nepřímý přenos jinými předměty. Mezi ty zvláště rizikové mohou patřit právě vedlejší živočišné produkty určené k vycpání nebo jiné preparátorské úpravě dovezené z oblastí s výskytem afrického moru prasat," řekl ČTK Majer.
Úřad proto také připomněl, že firmy, které zacházejí s loveckými trofejemi určenými k vycpání nebo k jiné úpravě, musí být registrovány místně příslušnou krajskou veterinární správou. "Odpady, které při preparátorské činnosti vznikají, musí být předávány pouze oprávněné osobě, která zajistí jejich neškodné odstranění nebo zpracování. Případné zásilky trofejí z členských zemí EU musí doprovázet obchodní doklad či veterinární osvědčení, které slouží k identifikaci zásilky," dodali veterináři.
Choroba se jinak šíří také skrze populaci živých divočáků, kteří však následně hynou.
Veterináři také upozornili, že již skoro 15 let v ČR platí zákaz krmení prasat kuchyňskými zbytky. "Odpadem ze stravovacích zařízení se dle příslušného evropského nařízení rozumí veškerý potravinářský odpad včetně použitého stolního oleje s původem v restauracích, stravovacích zařízeních a kuchyních včetně kuchyní v domácnosti. Kuchyňský odpad je možné zpracovat v bioplynové stanici, kompostovat, použít k výrobě krmiva pro kožešinová zvířata neurčená k výrobě potravin nebo zlikvidovat spálením, není však možné krmit jimi hospodářská zvířata," připomněli veterináři. Fyzickým osobám při nedodržení nařízení hrozí pokuta až 20.000 korun, právnickým pak milion.
Nejbližší známé ohnisko afrického moru prasat (AMP) se v zahraničí nachází zhruba 400 kilometrů od českých hranic. Veterináři tak pátrají, jak se na českém území choroba ocitla.
Africký mor prasat byl potvrzen už u 29 uhynulých divočáků. Od úterý tak přibyly čtyři nové případy. Ve Zlínském kraji byl od vypuknutí nákazy před více než dvěma týdny nahlášen nález 47 uhynulých divokých prasat. U 13 z nich byly výsledky testů negativní, ve čtyřech případech nejsou zatím k dispozici. Jednoho z nalezených divočáků pravděpodobně nebude možné kvůli vysokému stupni rozkladu zbytků těla otestovat vůbec.
První dva uhynulí divočáci, u kterých se později potvrdil africký mor prasat, byli nalezeni 21. a 22. června na kraji Zlína poblíž areálu Krajské nemocnice T. Bati. Africký mor prasat se v Česku objevil poprvé, přenášejí jej volně žijící zvířata, pro lidi není nebezpečný. Chovatelé musí prasata ustájit tak, aby nemohla přijít do kontaktu s divokými prasaty. Za porušení hrozí fyzickým osobám pokuty až 50.000 Kč, právnickým osobám či podnikatelům až dva miliony korun.
!!! Při nálezu uhynulého prasete, prosím, kontaktujte jednotlivá regionální pracoviště.
- Kontakty na krizové linkykrajských veterinárních správ, které fungují nepřetržitě, jsou dostupné zde.
Jak postupovat, když naleznete uhynulé divoké prase v zamořené oblasti se dozvíte zde.
Aktuální informace se dozvíte na stránkách Státní veterinární správy.