banner top
WM Hunting logo

Česká republika

Header image

Zpravodajství

JAK POSTUPOVAT PŘI LOVU DIVOKÝCH PRASAT V OBLASTI S INTENZIVNÍM ODLOVEM

JAK POSTUPOVAT PŘI LOVU DIVOKÝCH PRASAT V OBLASTI S INTENZIVNÍM ODLOVEM

oblast s intenzivním odlovem, je oblast obklopující zamořenou oblast viz mapa:

 

  • Africký mor prasat je nebezpečná nákaza virového původu (nelze ji léčit antibiotiky), přenosná pouze na domácí a divoká prasata. Člověk ani jiné zvíře touto nákazou neonemocní. Přenáší se přímým i nepřímým kontaktem (obuví, oděvem, předměty) s nemocnými nebo uhynulými prasaty a jejich výměšky.

 

PŘÍPRAVA NA LOV v oblasti s intenzivním odlovem

Z každého uloveného a nalezeného uhynulého kusu prasete divokého musí být odebrán vzorek k laboratornímu vyšetření.

Je proto nezbytné vybavit se:

  • Dostatečným množstvím plastových sáčků na vzorky (ideálně s možností popisu)
  • Papírem a obyčejnou nerozpíjející se tužkou k popisu vzorků, případně fixem k popisu speciálních sáčků na vzorky
  • Pevným, nerozbitným a nepropustným obalem, do kterého lze vkládat plastové sáčky se vzorky
  • Savým materiálem k vyložení obalu na vzorky

Nákaza se přenáší i tělesnými tekutinami. K vlečení uloveného prasete je tedy vhodné mít k dispozici nepropustnou plachtu, nicméně v oblasti intenzivního odlovu se výskyt nákazy nepředpokládá.

 

BĚHEM LOVU

  • Při lovu si všímejte chování zvířat. Jedním z příznaků afrického moru prasat jsou nekoordinované pohyby a shlukování se.

 

PO LOVU

V průběhu prvotního ošetření ulovených kusů je nezbytné všímat si případných příznaků nákazy, mezi které patří výtok z ryje a světel, překrvení a krváceniny na škáře, sleších a běhách, překrvené orgány dutiny břišní a hrudní, výrazně zvětšená slezina, zvětšené a překrvené mízní uzliny, které připomínají krevní sraženiny. Mohou se vyskytovat pouze některé z těchto příznaků.

 

ODBĚR VZORKU

Z ulovených kusů se odeberou vzorky k laboratornímu vyšetření. Jako vzorek se odebere barva, a není-li to možné, vzorek sleziny, mízní uzliny a plic. Vzorky se, každý zvlášť, uloží do uzavřeného plastového sáčku a řádně označí. Pak musí být vloženy do pevného nerozbitného a nepropustného obalu a plastový sáček se vzorkem obložen dostatečným množstvím savého materiálu, který nasaje prosakující tekutiny.

Označení se provede vložením listu papíru, na který se obyčejnou tužkou uvede číslo plomby. Případně se použije speciální sáček na vzorky s plochou určenou k popisu fixem nebo se popíše přímo zkumavka s krví. Použije-li se k označení vzorku jiný údaj než číslo plomby, musí být stejným údajem nezpochybnitelně označeno i tělo uloveného kusu.

Ke každému vzorku se pečlivě vyplní objednávka laboratorního vyšetření (jejíž vzor je součástí vydaných mimořádných veterinárních opatření a je k dispozici i na internetových stránkách Státní veterinární správy).

Vzorek se uchovává v chladu a odevzdá se na nejbližším místě pro příjem vzorků k vyšetření na svalovce.

Seznam těchto míst je uveden na internetových stránkách Státní veterinární správy: https://www.svscr.cz/public/app/subjekty/mista pro odber trichinel.php.

Provedené vyšetření hradí Státní veterinární správa. V případě nevyhovujícího výsledku vyšetření (pozitivní průkaz viru nebo protilátek), bude kontaktována osoba uvedená v objednávce laboratorního vyšetření a její povinností je předat tělo pozitivního prasete (je-li to stále možné) asanačnímu podniku k bezpečné likvidaci. Spolu s tělem pozitivního prasete musí být k bezpečné likvidaci předána i případná další těla ulovené zvěře, která přišla do styku s pozitivním prasetem nebo jeho tělesnými tekutinami. Musí být přijata i další opatření k zamezení šíření viru kontaminovanými předměty.

 

PO ODBĚRU VZORKU

Všem uživatelům honiteb nebo oprávněným účastníkům lovu se nařizuje předat veškeré vývrhy osobě oprávněné k nakládání s vedlejšími živočišnými produkty. Vývrhy nesmí být ponechány na místě, ale je nutné uložit je do předem určených sběrných nádob.

Uživatel honitby umístí tyto nádoby na místech vybraných tak, aby nedocházelo k manipulaci s uloženými vedlejšími živočišnými produkty a nádoby byly současně dobře přístupné pro svoz oprávněnou osobou. To mohou být například plastové nádoby (popelnice). Do těchto nádob se budou vývrhy ukládat k neškodnému odstranění a dalšímu zpracování.

Neškodně odstranit a dále je zpracovat je možné v asanačním podniku nebo v závodech na výrobu bioplynu nebo v kompostárnách, které jsou schváleny krajskou veterinární správou a provádějí hygienizaci materiálu podle požadavku nařízení ES č.1069/2009.

Není nutné zajišťovat odvoz vývrhu z každého jednotlivého uloveného kusu, ale zajistit odvoz ve vhodných intervalech až po určitém naplnění sběrné nádoby. Sběrné nádoby je třeba průběžně čistit a desinfikovat.

 

NÁHRADA NÁKLADŮ A VYPLÁCENÍ „ZÁSTŘELNÉHO“

Sběrné nádoby pořizují uživatelé honiteb nebo oprávnění účastníci lovu, kteří na základě § 67 zákona 166/1999 Sb., veterinárního zákona mohou požádat Ministerstvo zemědělství ČR o náhradu nákladů na pořízení těchto nádob a na likvidaci vedlejších živočišných produktů včetně prováděné desinfekce do 6 týdnů od ulovení. Zástřelné bude vypláceno lovci v souladu s platnou Metodikou kontroly zdraví ve výši 1 000,- Kč místně příslušnou krajskou veterinární správou.

Zdroj: Státní veterinární správa

banner right