banner top
WM Hunting logo

Česká republika

Header image

Tipy pro vás

Myslivci sbírají shozy jeleního paroží

Myslivci sbírají shozy jeleního paroží

Začíná období, kdy můžeme při toulkách přírodou nalézt shozy jeleního paroží.

Obdobně jako růst paroží, je i shazování paroží proces řízený hormonálně. Hlavní hormon ovlivňující shození parohu je Somatotropin, který se tvoří v podvěsku mozkovém. Kostní buňky (Osteoblasty) se začnou souvisle odbourávat a v místě kde se následně paroh odlomí vzniká tzv. demarkační štěrbina. Ta vzniká zpravidla na obou lodyhách ve stejném časovém sledu. Paroží tedy jelen shazuje v krátkém časovém intervalu po sobě.

Jelen evropský byl vždy mezi myslivci označován jako zvěř královská, takto se o něm píše dodnes v mnoha odborných článcích a toto označení se nevytratilo ani z každodenní myslivecké terminologie.

Původ tohoto označení nám však není nijak znám. Lze se jen domnívat, že vše bylo zapříčiněno velikostí a krásou této zvěře, mohutností paroží a faktu, že v dřívějších dobách směli tuto zvěř lovit výhradně příslušníci šlechtického rodu.

Také v dnešní době je ulovení jelena pro každého myslivce nezapomenutelným zážitkem na celý život. Dle mého názoru je nutno hledat počáteční význam „Královského označení“, hluboko v mytologii, historii lovu a myslivosti.

 

 

 

Více informací o Jelenu evropském naleznete ZDE. 

 

 

Ilustrační foto: Josef Balat 

banner right