Aktualita z přírody - začínají se líhnout bažantíci

Bažant obecný žije polygamním životem. Jeden kohoutek má kolem sebe až 10 slepiček. Bažantí tok probíhá od začátku března a trvá 8-9 týdnů. V tomto období je zejména kohoutí svatební šat velmi pestře zbarvený.
Po úspěšném toku, při kterém kohoutek slepičku ostruhuje, snáší slepička průměrně 10-15 vajec. Hnízdí na zemi na mělkém hnízdě. Na vejcích sedí cca 23 dní.
Na přelomu května a června se tak líhnou malí bažantíci. Úloha kohouta během snůšky není významná. O sezení na vejcích ani o kuřata se nestará.
První zmínky o chovu bažantů na našem území pochází ze 14. století. V té době se hojně choval bažant kolchidský, který se od dnešního bažanta vyznačuje chybějícím bílým obojkem okolo krku. Hojnost výskytu chovu bažanta kolchidského byla tak veliká, že tento bažant si vysloužil přídomek bažant český.
Bažanti u nás žijí v zemědělské krajině v nížinách a teplých pahorkatinách s dostatkem lesíků a remízek. Zvláště v oblibě mají listnaté lesíky s hustým křovinatým podrostem, zarostlé vlhké břehy potoků a močálů, kde nacházejí dostatek živočišné potravy. Bažanti řadují na stromech a přes den se zdržují v křovinách, hustých trávách a kulturních plodinách. Za potravou vycházejí brzy ráno a před večerem.
Dá se říci, že u nich mírně převažuje rostlinná potrava: zelené časti rostlin, semena a plody. Živočišnou potravu zastupují larvy, červi, žížaly, slimáci, žáby, myši a rejsci. Kromě toho požírají písek a drobné kamínky, které jim v žaludku pomáhají drtit potravu. Koncem srpna, začátkem září a zejména v zimě ubývá potravy, a proto se musí bažanti přikrmovat.
Více informací o Bažantu obecném se můžete dozvědět ZDE.
Foto: Pavel Prašivka