banner top
WM Hunting logo

Česká republika

Header image

Naši autoři

Tomáš Krivjanský

Tomáš Krivjanský se narodil 20. února 1946 na Východoslovenské nížině v Michalovcích, jako druhé dítě rodičů Františka a Marie (rozené Býkové) Krivjanských. Otec byl řidič ČSAD a zámečník ČSD. Matka se starala o "tři chlapce" a chodila uklízet, aby vyžili. Za své rozhodnutí být lesníkem a myslivcem vděčí bratranci Milanovi, který ho často brával do přírody pod Vihorlatom na houby a rybaření.

Odmalička měl zájem o zbraně. Dětská nerozvážnost a neopatrné zacházení s "poplašňákem" mu zanechali na památku střep v koleni, který po operacích v 15-ti a 55-ti letech si hoví v koleni doposud.

Přes prázdniny měl praxi jako lesní dělník na Lesním závodě (LZ) Hrabušice (Slovenský ráj), polesí Podlesok -1960 až 1963. V letech 1961/62 absolvoval první ročník lesnické učňovské školy v Revúceji (LUŠ).

Dále během prázdnin praxi jako taxátor v TANAPU (Tatranská Kotlina), polesí ŠARPANEC - 1964 a na LZ Ružomberok, LS Ľubochňa, polesí Nová Černová - 1965. Absolvoval Střední lesnickou - technickou školu v Liptovském Hrádku (SLTŠ), kterou ukončil maturitou v roce 1966 . Po maturitě nastoupil do pracovního poměru v Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů Zvolen (ÚHÚL), pobočka Žilina na pracoviště v Liptovském Mikuláši, kde byl vedoucí Ing. Viktor Nemček se spolupracovníky Ing. Eduardem Grepelom a Ing. Věrou Višňovskou. Jako taxátor zpracovával Lesní hospodářské plány (LHP) spolu s porostními mapami pro LS a LS Kraľovany - 1966. Po vojně v Českých Budějovicích (1966-1968) se vrátil zpět k taxácii. Zpracovával údaje LHP pro LZ Zákamenné, polesí Oravská Lesná a Mútne dále LZ Mošovce, polesí Blatnica, Gader, Rybníky a Turčianske Teplice - 1968. V letech 1969/1970 byl technikem a asistentem v Arboretu Borová Hora (30 ha) při Vysoké škole lesnické a dřevařské ve Zvolenu. Do arboreta dovezl na služební motorce (5 až 7 tisíc kilometrů měsíčně), téměř všechny dřeviny, které se vyskytují na Slovensku. Dnes je z arboreta téměř 45 letý les.

V roce 1970 se přestěhoval do Šenkvic a vrátil se k předchozímu zaměstnavateli ÚHÚL Zvolen, pobočka Piešťany s pracovištěm v Pezinku. Zpracovával LHP pro LZ Trenčín, polesí Horní Srní, Lesní hospodářské celky (LHC) Ľuborča a Antonštál při Drietoma - 1970, LZ Dunajská Streda, LHC Gabčíkovo, Lesní správa (LS) Baka, LZ Komárno, LHC Číčov, LS Číčov, LZ Bratislava a LS Šamorín - 1971, LZ Smolenice, LS Dobrá Voda a LS Planinka 1972.

Už během studia na Střední lesnické technické škole v Liptovském Hrádku se se spolužákem Ivanem Marošem aktivně věnoval sokolnictví. V této zálibě pokračoval i při zaměstnání jako taxátor ÚHÚL, v Arboretu při VŠLD ve Zvolenu a na Ústředním výboru Slovenského mysliveckého svazu v Bratislavě.

 

19.03.2014 | Lovecký odborník
banner right