banner top
WM Hunting logo

Česká republika

Header image

Myslivecká kynologie

Westhighlandský bílý teriér

Název v zemi původu : West Highland White Terrier
Země původu : Velká Británie - Skotsko
Období vzniku : 19. století
Původní využití : společník, lov menších savců
Dnešní využití : společník, výstavní pes
Zbarvení : čistě bílé
Výška psa : 28 cm
Výška feny : 28 cm
Hmotnost : 7-10 kg
Srst : hrubá krycí srst překrývá hebkou podsadu
Průměrná délka života : 14-15 let
Klasifikace FCI : 3/2/85

West highland white teriér (čti vesthajlend vejt teriér) je malý, živý, extrovertní, sebevědomý a odvážný teriér. Nic ho jen tak nepřekvapí. Velmi věří svým schopnostem. Své okolí ostražitě pozoruje a když se něco děje, okamžitě to hlásí hlasitým štěkotem. Pokud ho chcete mít na zahradě, je třeba myslet na to, že rád vyhrabává díry v zemi a rád chytá myši a jiné škůdce. Ve své vlasti, ve Skotsku, se používal k lovu lišek a vyder. Byl pojmenován podle skotských vysokohorských vřesovišť - West Highland a záměrně byl vyšlechtěn v bílé barvě, aby ho bylo v přírodě dobře vidět. Srst má tvrdou, dlouhou asi 5 cm, s hustou, krátkou a jemnou podsadou. Když se srsti nevěnuje dostatečná péče, tak mohou vznikat onemocnění kůže. Jednou týdně ho je třeba pořádně vyčesat a trimovat alespoň jednou za dva měsíce.

Výstavní pes je však náročnější na péči. Výhodou je, že nelíná. Je to spíše módní pejsek, který by těžko hledal uplatnění v myslivecké praxi, pro náročnou údržbu srsti. Nechybí mu ale vášeň pro lov. V porovnání s ostatními teriéry je však méně ostrý. Má silnou stavbu těla, drzý výraz, velké množství energie a pravou tvrdohlavou teriérskou povahu. Proto potřebuje důslednou a důraznou výchovu, jinak si najde své vlastní aktivity a majitele neposlouchá. Má tendence honit všechno, co před ním utíká. Krátké procházky ho až tak neuspokojí, rád běhá, hraje si s míčkem, a proto se hodí na různé psí sporty. 

Povaha a chování 

Miluje svou rodinu a je jejím věrným a veselým kamarádem. Rovněž je velmi nezbedný a nenechá si ujít žádnou neplechu. Umí být velmi tvrdohlavý. Málokdy bývá nevrlý, většinou je veselý a hravý. S dětmi si rozumí, hlavně když si s ním hrají. S ostatními domácími zvířaty by se měl seznámit již od štěněte, aby nebyl později problém s jeho chováním vůči nim. K ostatním psům má dobrý vztah, ačkoliv někdy je může provokovat. Hlavně pes samec se pustí i do mnohem větších psů, než je on. Na to je třeba dávat pozor. Nepatří ale do kotce, protože je to velmi citlivé plemeno. Bez blízkosti svého pána je velmi nešťastný a jeho srst by při delším venkovním ubytování zežloutla až zhnědla. 

 

banner right