banner top
WM Hunting logo

Česká republika

Header image

Myslivecká kynologie

Irský jemnosrstý pšeničný teriér

Irský jemnosrstý pšeničný teriér

Název v zemi původu : Irish Soft Coated Wheaten Terrier
Země původu : Velká Británie
Období vzniku : 18. století
Původní využití : lov králíků, potkanů​​, drobných hlodavců, hlídal dobytek
Dnešní využití : společník, lovecký pes
Zbarvení : světlá pšenice
Výška psa : 48 cm
Výška feny : 46 cm
Hmotnost : 13-18 kg
Srst : měkká, bohatá, vlnitá či kudrnatá, musí se pravidelně udržovat
Průměrná délka života : 13-14 let
Klasifikace FCI : 3/1/40

Irský jemnosrstý pšeničný teriér pochází z Irska. Patří mezi nejstarší teriéry, má jemnou srst barvy pšenice, od níž byl odvozen i jeho název. Štěňata se však rodí s tmavě hnědou až černou srstí. Jejich srst se vybarví do dvou let. Pšeničného teriéra netřeba často koupat, potřebné je však pravidelné česání, jinak vzniknou chuchvalce a srst zplstnatí. U nás patří k méně chovaným druhům psů. Potřebuje nejen pohyb, ale i práci - nemá rád "nicnedělání". Je chytrý i v různých závodech a zkouškách. Můžete si s ním vyzkoušet agility, coursing, flyball, frisbee, tanec se psem, dog trekking. Je však třeba dát pozor na nadměrné přetěžování organismu psa. Je to odvážný, čilý, středně vysoký pes s živou, elegantní chůzí a pěkným vzhledem. K hlídání domů není vhodný, neboť vetřelce sice ohlásí štěkotem, ale nic víc.

Irský jemnosrstý pšeničný teriér si z historických dob zachoval dlouhověkost, odolnost a pevné zdraví. Není zatím prošlechtěn a díky tomu ho nedoprovází genetické defekty. Nemá rád velká horka, v létě se rád zdržuje u vody a v zimě se vyřádí ve sněhu.

Povaha a chování 

Je to inteligentní pes, který rád řeší situace po svém, což vyžaduje mimořádnou důslednost při jeho výchově. Je velmi dobrým společníkem, miluje celou svou smečku - rodinu. Má sportovního ducha a nelíná, proto je vhodný i pro alergiky. Docela dobře se snáší i s ostatními domácími zvířaty. Řadí se spíše mezi společenské psy. Potřebuje přítomnost člověka, jinak by psychicky trpěl. Největším trestem pro něj je, když ho vykážete ze své blízkosti. Podobně jako u většiny teriérů vyžaduje pevnou ruku psovoda.

 

Doporučujeme chovatelskou stanici Lulaby

www.lulaby.cz

banner right