banner top
WM Hunting logo

Česká republika

Header image

Myslivecká kynologie

Český Teriér

Název v zemi původu : Český Teriér
Země původu : Česká republika
Období vzniku : 20. století
Původní využití : norování
Dnešní využití : společník, lovecký pes, norník
Zbarvení : šedo-modrá, světle kávová, přípustné jsou žluté, šedé a bílé znaky na hlavě, krku, hrudníku a břiše, na dolních částech končetin a pod ocasem
Výška psa : 29 cm
Výška feny : 27 cm
Hmotnost : 6-10 kg
Srst : hustá a hedvábná s leskem
Průměrná délka života : 12-14 let
Klasifikace FCI : 3/2/246

Českého teriéra vyšlechtil po druhé světové válce známý český kynolog František Horák ve 40. letech 20. století. Vyšlechtil psa na práci v doupěti, který bude dobře ovladatelný i na povrchu. Ve velké většině je chován jako společenský pes. Při šlechtění použil F. Horák skotského teriéra a sealyham teriéra. Standard českého teriéra vydala FCI v roce 1963. Český teriér má na celém těle hustou srst s hedvábným leskem. Ta se upravuje stříháním a trimováním. Vyskytuje se ve dvou základních barvách: šedo modrá a světle kávová. Přípustné jsou žluté, šedé a bílé znaky na hlavě, krku, hrudníku a břiše, na dolních částech končetin a pod ocasem. Občas se vyskytne pes s bílou špičkou ocasu nebo bílým límcem na krku. 

Charakter a povaha 

Je to pes veselý s milou povahou. Je svému pánovi velmi oddaný, ale není příliš vstřícný k cizím lidem. S jinými psy a domácími zvířaty vychází všeobecně dobře, ale nevadí mu ani samota. Pokud je dobře socializovaný, tak mu nevadí ani ruch velkoměsta. Jako štěňátko je velmi hravé a živé, ale v dospělosti má klidnější povahu. Je vhodný i pro méně zkušeného chovatele, protože je snadněji ovladatelný, než ostatní teriéři. Zvykne si i v bytě, zahradě, ale zachovává si své lovecké vlastnosti. Je silný, smělý a v případě potřeby umí být i ostrý. Výborně aportuje, miluje sport a i když je malý, je vynikajícím hlídacím psem.

banner right