banner top
WM Hunting logo

Česká republika

Header image

Myslivecká kynologie

Velký münsterlandský ohař

Velký münsterlandský ohař

Název v zemi původu : Grosser Münsterländer
Země původu : Německo
Období vzniku : 19. století
Původní využití : přinašeč
Dnešní využití : myslivecký pes, společník
Zbarvení : černobílé s většími černými plotnami nebo drobnými skvrnkami nebo černý bělouš vždy s černou hlavou
Výška psa : 60-65 cm
Výška feny : 58-63 cm
Hmotnost : 25-30 kg
Srst : dlouhá, huňatá, není hrubá ani kudrnatá
Průměrná délka života : 12-13 let
Klasifikace FCI : 7/1/118

Velký mϋnsterlandský ohař je poměrně mladé plemeno. Je to vlastně plemeno odvozené od dlouhosrstých ohařů tzv. ptačích psů, černobílého zbarvení, kteří byli pro své zbarvení z chovu vyřazeni. Ale vynikající vlastnosti těchto vyřazených jedinců nezůstaly dlouho nepovšimnuty a v roce 1919 v německém městě Mϋnster byl založen Svaz na chov čistokrevných jedinců dlouhosrstých mϋnsterlandských ohařů

Ze začátku ho u nás chovali většinou jen lesníci a v poválečném období toto plemeno na našem území zaniklo. I kvůli tomu český klub chovatelů stanovil velmi přísná pravidla pro jejich chov, aby neupadaly jejich pracovní vlohy na úkor vnějšího vzhledu. Ve své domovině se používají hlavně na lesní a vodní práci. Vzhledově patří tento ohař k velmi elegantním psům, proto je jejich majitelé velmi rádi prezentují na různých výstavách.

Velký münsterlandský ohař je silný a svalnatý lovecký pes ušlechtilého zjevu a značné inteligence, pracovitý, náruživý, neúnavný a při práci hlasitý. Na honech se osvědčil jako vynikající aportér a nebojí se skočit ani do chladné vody. Má dobré vlohy k práci po výstřelu. Je to pozorné, přizpůsobivé, společenské a hravé plemeno, nikdy nebývá agresivní. Je velmi učenlivý, inteligentní a tím pádem i lehce cvičitelný. Jeho srst je mírně zvlněná, hustá a dlouhá, proto je třeba se o ni pravidelně starat. Svou rodinu miluje, je skvělým společníkem k dětem a i k ostatním zvířatům má dobrý vztah, ale je třeba myslet na jeho lovecké instinkty. Potřebuje dostatek pohybu a je vhodný i na různé psí sporty. Proto se spíše hodí do rodinného domu se zahradou a dostatečným výběhem.

Povaha a chování

K jeho výrazným přednostem patří poslušnost, přizpůsobivost a jeho osvědčené lovecké vlohy, především k práci po výstřelu. Je živý a temperamentní, aniž by však byl nervózní. Vhodný i pro méně zkušeného psovoda.

Doporučujeme chovatelské stanice Svatoborský revír a Junior od Nezdického potoka.

www.svatoborsky-revir.webnode.cz/

www.junior-odnezdickehopotoka.webnode.cz/

banner right