banner top
WM Hunting logo

Česká republika

Header image

Myslivecká kynologie

Slovenský hrubosrstý ohař

Název v zemi původu : Slovenský hrubosrstý stavač
Země původu : Slovensko
Období vzniku : 20. století
Původní využití : ohař, přinašeč
Dnešní využití : lovecký pes
Zbarvení : čistě šedé nebo šedé s bílými plotnami
Výška psa : 60-68 cm
Výška feny : 56-65 cm
Hmotnost : 25-35 kg
Srst : hrubá, hustá, hlava i oči jsou obrostlé hustě
Průměrná délka života : 12-14 let
Klasifikace FCI : 7/1/320

Slovenský hrubosrstý ohař je nejmladší plemeno ohařů. Šlechtění šedého drsnosrstého ohaře začalo ve čtyřicátých letech minulého století. Kynolog Koloman Slimák začal podchycovat hrubosrsté jedince šedého zbarvení, kteří se vyskytli v chovech tehdejších plemen hrubosrstých ohařů. Tito jedinci se spářili s vajmarskými krátkosrstými ohaři a na hrubosrstých jedincích šedého zbarvení se založilo celé další šlechtění šedého drsnosrstého ohaře, který se od roku 1975 zapisoval v české plemenné knize jako slovenský hrubosrstý ohař. 

Šlechtění slovenského drsnosrstého ohaře se zaměřilo na získání ideálního ohaře pro dnešní kolektivní způsob lovu na malou zvěř i na individuální lov. Ohaře inteligentního, ostrého, s výborným čichem, vytrvalého, houževnatého, schopného pracovat v každém počasí a při každé lovecké činnosti, kde se ohař uplatní. Záměr se vydařil a slovenský hrubosrstý ohař je všestranný pes, vhodný i pro méně zkušeného cvičitele. Slovenský hrubosrstý ohař má hrubou srst. Ocas se zkracuje o dvě třetiny délky.

Povaha a chování

Pro svou všestrannost je ideální pro myslivost, hlavně díky inteligenci a ochotě učit se. Má vyrovnanou povahu a vrozenou ostrost na lov.

banner right