banner top
WM Hunting logo

Česká republika

Header image

Myslivecká kynologie

Německý krátkosrstý ohař

Německý krátkosrstý ohař

Název v zemi původu : Deutsch Kurtzhaar
Země původu : Německo
Období vzniku : 19. století
Původní využití : lovecký pes
Dnešní využití : společník, lovecký pes
Zbarvení : hnědé, hnědé s nepatrnými bílými znaky nebo prskáním na prsou a nohou, tmavohnědý bělouš, světlehnědý bělouš, strakoš a černé ve stejných mutacích jako při hnědém zbarvení
Výška psa : 62-66 cm
Výška feny : 58-63 cm
Hmotnost : 27-32 kg
Srst : krátká, hustá a hrubá na dotek, tvrdá
Průměrná délka života : 12-14 let
Klasifikace FCI : 7/1/119

Před několika staletími v různých zemích výběrem honičů a jejich dalším chovem vznikala různá plemena krátkosrstých ohařů. V Německu byl v té době známý staroněmecký ohař. Jeho křížením se starošpanělskými pointry, případně i s některými dogovitými plemeny, vznikl silný pes s těžkou hlavou, který spolehlivě pracuje na stopě. Měl však pomalé hledání, byl málo vytrvalý, se slabším čichem a nebyl schopen konkurovat anglickým plemenům ohařů, kteří se začaly ve čtyřicátých letech minulého století ve velkém dovážet do Německa. Museli ho proto nutně zušlechtit, aby získal větší temperament, rychlost a kvalitnější čich. Použili na to pointra. V šlechtění se pokračovalo dále, přičemž se sledovala nejen exteriérová stránka, ale i ta pracovní. Srst je hladká, tvrdá a ocas se zkracuje o jednu třetinu až polovinu.

Povaha a chování

Dnešní německý krátkosrstý ohař je rychlý, vytrvalý, ostrý, s kvalitním čichem, chápavý a dobře ovladatelný. Je to tedy pes vhodný pro všestranné využití v honitbách. Dá se říci, že je to pes "bez špatných vlastností". Je však nutné si dát pozor na jeho lovecké choutky. 

Doporučujeme chovatelskou stanici Z Procingerova Dvora.

www.zprocingerovadvora.cz

banner right