banner top
WM Hunting logo

Česká republika

Header image

Myslivecká kynologie

Basenji

Název v zemi původu : Basenji
Země původu : Střední Afrika
Období vzniku : 20. století
Původní využití : afričtí domorodci ho používali především k lovu
Dnešní využití : společník
Zbarvení : černé, červené, černo-červené, černo-červené s bílou, červené s bílou, vždy však s bílými skvrnami na hrudi a konci ocasu
Výška psa : 42,5 cm
Výška feny : 40 cm
Hmotnost : 9,5-11 kg
Srst : jemná, hebká, krátká, bez jakéhokoliv zápachu
Průměrná délka života : 12-15 let
Klasifikace FCI : 5/6/43

Basenji (čti basenži) je lehký pes s jemným krátkým osrstěním, s ocasem vysoko posazeným a otočeným na zádech, s vráskami na čele. Přestože neštěká, není němý. Některé zvuky jsou u této rasy přímo jedinečné až unikátní. Hlas, který vydává, je směsí "smíchu" a "jódlování". Jen když se lekne nebo se bojí, umí vydat krátký ostrý zvuk. Nejpravděpodobnější důvod "nestěkavosti" je skutečnost, že Basenji má hrtanový prostor menší ve srovnání s jinými domácími psy. Tato skutečnost způsobuje omezení pohybu hlasivek a tím znemožňuje štěkavý zvuk. Domorodci mu na krk dávali zvonec vyrobený z ořechu borasusové palmy, kde uvnitř byly opičí kosti či polena. Pomocí tohoto zvonce pak mohli lokalizovat psa vyslaného pro kořist. Je nenáročný na údržbu. Vůbec nezapáchá typickým pachem psů, ani když je jeho srst mokrá. Skoro vůbec nelíná. Je až velmi čistotný. O svůj zevnějšek se stará skoro jako kočka, také používá přední tlapky. 

Řadí se mezi původní - nejstarší plemena. Jeho minulost sahá až do období egyptských faraónů. Basenji jako moderní plemeno vznikl ve třicátých letech tohoto století. Původním domovem těchto psů je oblast střední Afriky, odkud byli dovezeni do Evropy. Dodnes zde žijí spolu s domorodci v jejich osadách a jsou využíváni na lov. Mají vrozený výborný lovecký instinkt "honit a zabít". V Africe se tento pes používá jako slídič i hlídací pes. U nás se využívá spíše jako společník člověka, i když jeho zbarvení, srst a klid na stopě z něj dělají výkonného lovce. 

Povaha a chování 

Je to inteligentní a aktivní pes. Rezervovaný k cizím lidem. Nevhodný pro pohodlné lidi. Je vhodný na sport, kde může uplatnit své vynikající běžecké schopnosti a lovecký pud.

banner right