banner top
WM Hunting logo

Česká republika

Header image

Zpravodajství

Zákaz lovu lišky obecné od 1. dubna

Zákaz lovu lišky obecné od 1. dubna

Na základě účinnosti nové vyhlášky Ministerstva zemědělství č. 64/2025 Sb., došlo k omezení doby lovu jednotlivých druhů zvěře.

Hlavní změnou je omezení lovu lišky obecné, která se dosud lovila celoročně.

Nové období lovu lišky je v ČR stanoveno od 1. července do konce února.

Od března do dubna je její lov zakázán.

Celoročně je povoleno lovit lišku pouze v oblastech, kde dochází k chovu tetřívka obecného, tetřeva hlušce a koroptve polní.

 

Liška obecná  (Vulpes vulpes) vždy obývala celé území Evropy, střední a severní Asie a severní Ameriky.

V České republice se jedná o nejrozšířenější šelmu psovitou.

V prvopočátcích lovu nebylo na lišku pohlíženo jako na zvěř „myslivosti škodící“. Podle sněmovního usnesení z r. 1543 bylo v Čechách zapovězeno hubit lišku před 29. zářím.

Jen tak se mohlo dosáhnout kvalitní kožešiny.

Liška tedy byla zvěří „kožešinovou“ a lovila se pouze v zimním období. Lov této psovité šelmy nebyl nikdy lehký, zejména díky její vysoké opatrnosti. V historických pramenech se doposud nenalezl zaručený, převažující způsob, jak lišku úspěšně lovit.

Mezi nejstarší způsoby lovu lišek bylo chytání do pastí. Nejvhodnějším způsobem bylo použití padací jámy s patřičnou návnadouNášlapná chytací železa se začínají používat od 17. století, zřejmě dovezená ze západní Evropy. Díky vysoké spolehlivosti a univerzálnosti patřila nášlapná chytací železa k oblíbeným způsobům lovu u loveckého personálu.

Ve sbírce Jihočeského muzea v Českých Budějovicích se objevuje udice na lišky zvaná kapkan (zařízení se čtyřmi hroty, na kterých je umístěna návnada, zatažením se hroty roztáhnou zvířeti v mordě). Toto lovecké zařízení se v českých zemích nikdy významně nepoužívalo.

 

Ilustrační foto: Josef Vršan

banner right