banner top
WM Hunting logo

Česká republika

Header image

Zpravodajství

Vědce při pokusu s podstrčeným vejcem nesmí spatřit pták

Vědce při pokusu s podstrčeným vejcem nesmí spatřit pták

Olomouc 17. března (ČTK) - Vědci už 200 let dělají při sledování reakce ptáků na podstrčená vejce zřejmě jednu zásadní chybu. V důležitém okamžiku pokládání vejce do hnízda se nechávají nachytat ptačími samičkami, které nechtěné vejce pak častěji vyhazují ven. Výsledky odborných studií kvůli tomu mohou být zkreslené. Přišli na to vědci z Univerzity Palackého v Olomouci, díky kterým se možná budou měnit dlouho zavedené metodiky pokusů s podstrčeným vejcem. Studie olomouckých vědců byla zveřejněna v prestižním odborném časopise Scientific Reports.

Olomoučtí ornitologové Daniel Hanley, Peter Samaš, Josef Heryán a Tomáš Grim a jejich kolega z newyorské městské univerzity Mark E. Hauber se zaměřili na kosy a drozdy. Zkoumali zhruba 350 hnízd v Olomouci a okolí, kde oba druhy žijí přirozeně. Pod jejich dohledem byla i hnízda na Novém Zélandu, kam lidé tyto ptáky před 150 lety vysadili.

Zatímco drozdí samičky jsou velmi plaché a po vyrušení vědcem raději odletěly z dohledu, tak některé odvážnější samice kosa zůstaly nedaleko a pozorovaly, co se v jejich hnízdě děje. "Samice kosa tak měly větší možnost pozorovat pokus a mnohem častěji cizí vejce odmítly. Naopak reakce na cizí vejce u samic drozda nebyla vyrušením z hnízda ovlivněna," upozornil Grim.

Sledování reakcí hostitelů na pokusná vejce je podle něj jedním z nejstarších pokusů v biologii a nyní se zdá, že badatelé dosud nepostupovali správně. "Ukázali jsme, že ptáci nemusí reagovat na podstrčené vejce, ale na přítomnost výzkumníka. Přesto netvrdíme, že předchozí studie byly totálně chybné. Naše studie ale může být podnětem ke změně metodiky. Dosud totiž nikoho ani nenapadlo toto hledisko vzít v úvahu," podotkl Grim.

Nová studie je podle něj ukázkovým příkladem toho, že vědci občas dospějí k důležitému závěru náhodou při řešení zcela jiného problému. "Je to vedlejší produkt výzkumu kolegy Samaše na Novém Zélandu. Napadlo ho poznamenávat si, zda samici na hnízdě potkal, či nikoliv. K jeho i našemu překvapení se prokázalo, že je to zdaleka nejdůležitější faktor, který vysvětluje chování kosích hostitelů," uvedl Grim.

Návštěva ptačích parazitů, z nichž nejznámější je kukačka obecná, znamená pro hostitele zpravidla velkou pohromu. Péče o cizí mládě totiž ptáky stojí mnoho energie. Pokud se starají o kukaččí vejce, tak přijdou i o své potomstvo. Proto se hostitel snaží cizí vejce zničit. Aby vědci zákonitosti tohoto chování pochopili, podstrkují jim do hnízd cizí skutečné nebo umělé vejce.

 

banner right
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Rozumím