banner top
WM Hunting logo

Česká republika

Header image

Zpravodajství

V Milovicích vypustili do přírody 14 divokých koní z Británie

Milovice (Nymbursko) 13. února (ČTK) - Ochránci přírody v Milovicích na Nymbursku vypustili do části bývalého vojenského prostoru 14 divokých koní dovezených z Británie. Krajina by díky rozrůstajícímu se stádu měla získat zpátky přirozenou rovnováhu. Akce je součástí projektu zaměřeného na záchranu ohrožených motýlů a mizejících stepních společenstev podpořeného Evropskou unií. Koně, kteří absolvovali náročnou cestu z Británie spojenou s plavbou přes Lamanšský průliv, se v novém prostředí rychle zorientovali a krátce po vypuštění z nákladního auta se začali pást. Podle Dalibora Dostála z neziskové organizace Česká krajina by ke klisnám na jaře měl přibýt hřebec a počítá se s tím, že se stádo zdvojnásobí. Transport koní odchycených na britských pastvinách má pokračovat. Zvířata, která patřila v Česku k původním živočišným druhům, by mohla zamířit i na další místa v republice.

"Plocha v Milovicích vyhrazená pro pastvu se bude rozšiřovat a máme rozjednané i jiné lokality na jiných místech České republiky, kde v rámci ochrany přírody mají zájem o pastvu koní. Umístíme tam přírůstky z Milovic, a aby byla genetická variabilita, tak počítáme i s dalšími dovozy z Velké Británie," uvedl Dostál. V Milovicích začalo krajinu ohrožovat zarůstání agresivními bylinami a dřevinami poté, co odtud počátkem 90. let odešla sovětská armáda. Stádo divokých koní by mělo tento trend zvrátit. Koně budou v Milovicích nejdříve ve dvouhektarové aklimatizační ohradě a později je ochránci vypustí zhruba na čtyřicetihektarovou pastvinu. Areál bude obehnán lehkým elektrickým ohradníkem, který koně nepřekonají, ale ostatní zvířata, například divoká prasata nebo srnčí, tudy budou moci dál procházet.

"Bude tam každodenní dozor, nicméně nepředpokládáme, že by se koně mohli stát terčem pytláků, protože nejde o klasickou lovnou zvěř, která by pro ně byla zajímavá," míní Dostál. Rizikem jsou podle něj spíš neukáznění lidé, kteří koním donesou nevhodné krmení. Náklady na péči o zvířata a vytvoření infrastruktury jsou přes dva miliony korun, zaplatily je evropské fondy, Středočeský kraj, město Milovice a další sponzoři. Projekt připravila nezisková organizace Česká krajina ve spolupráci s experty z Biologického centra Akademie věd ČR, Jihočeské univerzity, Karlovy univerzity a Ústavu biologie obratlovců Akademie věd.

 

 

banner right