banner top
WM Hunting logo

Česká republika

Header image

Zpravodajství

V Beskydech je asi desítka rysů, šelmy mapují ochránci přírody

V Beskydech je asi desítka rysů, šelmy mapují ochránci přírody

Rožnov p. R. (Vsetínsko) 20. února (ČTK) - Až deset rysů žije podle odhadů zoologů v Beskydech a přilehlé pohraniční oblasti Slovenska. Vzácně zde žijí i vlci a medvědi, sdělila ČTK Dana Bartošová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Do terénu vyrazí několik desítek dobrovolníků z řad pracovníků Chráněné krajinné oblasti Beskydy i veřejnosti. Takzvané vlčí hlídky mají být i prevencí proti pytlákům.

"Mapování velkých šelem v Beskydech se uskuteční už po jednatřicáté, poprvé to bylo v roce 1984. Podle stop ve sněhu či blátě a dalších pobytových znaků, jako je trus či kořist, zjišťujeme, kolik šelem se v území o rozloze 1200 kilometrů čtverečních pohybuje," uvedla Bartošová.

Stopaři se v terénu pohybují po stanovených trasách na běžkách či sněžnicích, případně pěšky. Kromě velkých šelem zaznamenávají i výskyt ostatních druhů zvířat. Beskydy jsou zatím jedinou oblastí v republice, kde rysi, vlci a medvědi společně žijí. Pohyb krajinou jim však podle ochránců komplikují nejen silnice s hustým provozem, ale i pytláci.

"Navzdory civilizačním překážkám se medvědům občas podaří proniknout z Beskyd dále na západ. Vlci se v poslední době díky své pohyblivosti a přizpůsobivosti objevují i v dalších pohořích na severu Čech a Moravy, v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj dokonce vloni odchovali mláďata. Rysové žijí v České republice na více místech," podotkla Bartošová.

Rys ostrovid, medvěd hnědý a vlk obecný jsou v ČR chráněni. Kvůli jejich výskytu je chráněná krajinná oblast Beskydy zařazena mezi evropsky významné lokality velkých šelem.

Foto: Vladislav Šrajbr

banner right