banner top
WM Hunting logo

Česká republika

Header image

Zpravodajství

Stěhovaví ptáci míří do Afriky, je možné je sledovat na webu

Stěhovaví ptáci míří do Afriky, je možné je sledovat na webu

Praha 4. září (ČTK)

Stěhovaví ptáci míří z České republiky do Afriky. Některé druhy, například rorýsi, již odlétli. Migrace dalších se začátkem září právě vrcholí.

Jejich přílet do zimních domovů je možné sledovat na internetových stránkách vzdělávacího programu Jaro ožívá, který pořádá mezinárodní společnost na ochranu ptactva BirdLife International. ČTK o tom informovala tuzemská koordinátorka programu Gabriela Dobruská.

Jaro ožívá se zaměřuje především na děti. Zúčastnit se ale může podle pořadatelů opravdu každý, protože k pozorování není potřeba mít speciální ornitologické znalosti. Zatímco do jarní části projektu se zapojili především tuzemští školáci, nyní děti v Africe sledují přílet ptáků na zimoviště. Svá pozorování zadávají na web. Díky nim se mohou i lidé v Česku dozvědět, kdy do Afriky doletěly například první vlaštovky.

Přípravy ptáků na dalekou cestu jsou při pohybu venku jasně patrné. "Vydáte-li se nyní do přírody, můžete pozorovat hejna vlaštovek a jiřiček houfujících se na drátech elektrického vedení, hejna špačků na polích či množství různých druhů kachen a potápek na rybnících. Pokud bude mít rybník částečně obnažené dno, máte velkou a jedinečnou šanci pozorovat různé druhy bahňáků - ptáků, kteří přes nás většinou jen protahují a hnízdí na dalekém severu," uvedla Dobruská.

Ptáci na podzim odlétají kvůli potravě. Živí se totiž hmyzem, plody nebo semínky, což je výrazně sezonní jídelníček. Z Afriky přilétají do mírného podnebí, protože je pro ně ve zdejších podmínkách jednodušší vyvést a odchovat mláďata. V Africe je více predátorů i konkurentů z řad ostatních ptáků. Pravidelné stěhování proto usnadňuje přežití druhů, i když část ptáků dlouhou cestu nepřežije.

Foto: fotobanka.samphotostock.cz

banner right