banner top
WM Hunting logo

Česká republika

Header image

Zpravodajství

Rezervaci velkých kopytníků navštívili experti rakouské pobočky celosvětové ochranářské organizace WWF

Rezervaci velkých kopytníků navštívili experti rakouské pobočky celosvětové ochranářské organizace WWF

Zástupci rakouské pobočky Světového fondu na ochranu přírody, kterou zná veřejnost spíše pod zkratkou WWF a díky černobílé pandě ve znaku, navštívili 9. 11. 2016 rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. 

Šestice odborníků se přijela seznámit se zkušenostmi českého projektu, který k záchraně unikátních stepí využívá divoké koně, zubry a zpětně šlechtěné pratury. Mezinárodního úspěchu dosáhl tuzemský projekt díky dvěma světovým prvenstvím. V roce 2015 se lokalita stala první rezervací na světě, v níž se vyskytovaly všechny tři klíčové druhy evropských velkých kopytníků. V letošním roce se pak v rezervaci podařilo všechny tři druhy poprvé na světě na jednom místě rozmnožit.

„WWF byla pro nás velkým vzorem a inspirací v době, kdy jsme zakládali naši organizaci. Proto nás velice potěšilo, že jsme její zástupce mohli přivítat v naší rezervaci,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské organizace Česká krajina.

Představitelé rakouské WWF si prohlédli jak čtyřicetihektarovou pastvinu u Milovic, kde se nacházejí divocí koně a pratuři, tak stodvacetihektarovou pastvinu u Benátek nad Jizerou, kde jsou spolu s divokými koňmi také zubři. Ty se nakonec exkurzi na rozsáhlé ploše pokryté z velké části hustou vegetací nepodařilo zahlédnout. „Pro rakouské kolegy to bude alespoň motivace, aby rezervaci znovu navštívili někdy v budoucnu,“ poznamenal s nadsázkou Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd. 

Ze strany rakouské organizace nešlo jen o zdvořilostní návštěvu. Členové výpravy se zajímali o konkrétní detaily spojené s managementem krajiny s pomocí velkých kopytníků, jež by mohli využít pro obdobné projekty, které jsou nyní realizované nebo se do budoucna plánují v Rakousku. Odborníci z rakouské WWF zakončí návštěvu České republiky prohlídkou Národního Parku Podyjí.  

Ochranářská organizace na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním dárcovské zprávy ve tvaru DMS KRAJINA na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30 korun, na péči o zvířata a rezervace jde 28,50 korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz. 

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, JK Jewels, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou.

Pro více informací volejte:

Miloslav Jirků: 739 014 817

Dalibor Dostál: 606 635 303

 

O společnosti Česká krajina: Ochranářskou společnost Česká krajina (www.ceska-krajina.cz) založil v roce 2007 Dalibor Dostál, politolog, novinář a bývalý šéfredaktor celostátní redakce Deníku. Jako novinář se dlouhodobě věnoval právě tématům ochrany přírody, životního prostředí, ale i filantropie a neziskového sektoru. Za to obdržel v roce 2009 Poděkování Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a v roce 2011 cenu Mediální čin roku od Nadace OKD. Spolupracuje s Fórem dárců, je členem poroty Starosta roku, členem novinářské poroty ceny Via Bona a členem hodnotící komise občanského sektoru v ČR pro USAID.   

banner right