Přeshraniční spolupráce v lesích pokračuje, výzkum se rozšíří

Praha 13. října (ČTK)
Spolupráce mezi českými a německými lesníky a výzkumníky bude pokračovat. Měl by se zvýšit počet zkoumaných ploch lesa, kterých je nyní 16. Při návštěvě německého ministra zemědělství Christiana Schmidta to řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Státy na projektu spolupracují zhruba dva roky. V Česku jsou založené čtyři demonstrační plochy o rozměrech 100 metrů čtverečních, v Německu jde o 12 lokalit. V ČR jsou na Šumavě v Královském hvozdu, v Manětínské vrchovině, dvě lokality jsou v Západočeské vrchovině - v Čečinách a na Křivoklátsku. Odborníci v nich zjišťují, jaké jsou ekonomické a biologické dopady těžby dřeva. Řeší také druhovou rozmanitost. V Česku se vědci zabývají hlavně smrkovými, borovými, dubovými a bukovými porosty.
Ministři také diskutovali o stavu lesů, způsobených škodách od zvěře a kůrovce a o změnách klimatu. Podepsali také deklaraci o spolupráci při ochraně a obhospodařování lesa.
Oba státy se snaží posilovat biologickou rozmanitost lesů. Odborníci například řeší chřadnutí nepůvodních smrkových porostů a využívání dřevin při obnově lesa. "K nejčastěji využívaným a zkoumaným pionýrským dřevinám lze řadit břízu bělokorou, která se na kalamitních holinách a v oblasti chřadnoucích smrčin často vyskytuje zcela spontánně," uvedl nedávno Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti (VÚLHM).
Loni se těžba dřeva meziročně skoro zdvojnásobila. Podle údajů ze zprávy o stavu lesa a lesního hospodářství se loni v ČR nahodile vytěžilo 8,15 milionů metrů krychlového dřeva. Vzrostla těžba dříví poškozeného kůrovcem. Celkem, i s plánovanou těžbou, se v českých lesech vytěžilo 16,16 milionu metrů krychlových surového dříví, což ve srovnání s předchozím rokem znamená nárůst o 0,68 milionu kubických metrů.
Ilustrační foto: MZ