Ornitologové na jihu Plzeňska viděli vzácného tenkozobce

Chocenice (Plzeňsko) 1. června (ČTK)
Ornitologům na jižním Plzeňsku se v polovině května podařilo sledovat na rybníku Výsovák u obce Chocenice vzácného ptáka tenkozobce opačného. V Česku kriticky ohrožený a přísně chráněný druh vzácně hnízdí pouze v jižních Čechách a na jižní Moravě. Pozorování nepomuckého ornitologa Jana Habera znamená vůbec první doložený výskyt tohoto druhu bahňáka v okrese Plzeň-jih a po téměř 60 letech teprve druhé pozorování v Plzeňském kraji, sdělil dnes ČTK Jiří Šafránek z Moravského ornitologického spolku. Předchozí pozorování v kraji je z roku 1956, kdy se zdržoval jeden tenkozobec na Kovčínském rybníku na Klatovsku.
Pozorování tenkozobce opačného je podle Šafránka pro každého ornitologa a milovníka přírody velkou událostí. Tenkozobci hnízdí na zemi, většinou na dně vypuštěného rybníka. V hnízdě mívají čtyři vajíčka a o mláďata pečují 35 až 40 dní. "Vzhledem k tomu, že se na Plzeňsku zdržuje pouze jeden pták, tak se nedá očekávat, že by zde došlo k zahnízdění tohoto vzácného druhu," dodal Šafránek.
Tenkozobec opačný je černobíle zbarvený bahňák velikosti racka chechtavého. Jeho zvláštností je dlouhý a velmi tenký zobák, který má na rozdíl od ostatních ptáků otočený špičkou vzhůru. Podle něj dostal i jméno.