banner top
WM Hunting logo

Česká republika

Header image

Zpravodajství

Ornitologové budou v Řežabinci u Písku po 40. kroužkovat ptáky

Ornitologové budou v Řežabinci u Písku po 40. kroužkovat ptáky

Písek 15. července (ČTK)

Přírodovědci z Prácheňského muzea v Písku pořádají u rybníka Řežabinec u Ražic na Písecku již čtyřicátý ročník odchytové a kroužkovací akce zvané Acrocephalus. Při ní v uplynulých 39 letech ornitologové odchytili 34.242 ptačích jedinců ze 107 ptačích druhů.

Řežabinec je z ornitologického hlediska jednou z nejvýznaměnjších Národních přírodních rezervací v České republice. ČTK to řekla Klára Koubová, která má v Prácheňském muzeu na starosti marketing.

Acrocephalus je latinský název pro rod rákosníků. Ornitologové, kteří po odchytu zkoumají zdravotní stav ptáků, letos očekávají překonání hranice 35.000 odchycených opeřenců.

  • Akce je v době od 24. července do 5. srpna od 06:00 do 18:00 otevřená široké veřejnosti.

 

"Nejvíce však zájemci uvidí pokud dorazí ráno. Mohou vyrazit s profesionály vybírat sítě. Existuje i možnost, že poté co ornitologové ptáky změří, nechají dobrovolníky, aby je vypustili zase na svobodu," uvedla Klára Koubová.

Ornitologové u ptáků vyhodnocují tukové zásoby, celkovou kondici, pelichání nebo stav opotřebení peří. "Zkoumáme i změnu křídel a ocasů. Hlavním cílem celé akce je dlouhodobé monitorování stavu populace ptáků v jedné z ornitologicky nejvýznamnějších Národních přírodních rezervací v České republice," uvedl zoolog muzea Jiří Šebestian.

Podle Koubové takto rozsáhlý výzkumný projekt vzbuzuje pozornost ve vědecké obci, je ojedinělý nejen v Evropě, ale i v celosvětovém měřítku. "Většina dnešních profesionálních jihočeských ornitologů začínala sbírat své zkušenosti právě na Řežabinci a dodnes se sem řada z nich vrací," řekla.

Odchyt ornitologové provádějí na třinácti stanovištích, kde je nataženo celkem 222 metrů jemných nárazových sítí. Odtud se ptačí jedinci odnáší v látkových pytlících do tábora ornitologů, kde je každý exemplář podrobně popsán a okroužkován.

"Nejčastěji v sítích uvízne rákosník obecný, zpěvný nebo proužkovaný, budníček menší a pěnice černohlavá, ze zajímavějších druhů očekáváme také slavíka modráčka, cvrčilku slavíkovou, ledňáčka říčního a po letech snad i bukáčka malého," uvedl Šebestian, který výzkum vede od roku 2002.

Více podrobností najdete na

 

Ilustrační foto: fotobanka.samphotostock.cz

banner right