banner top
WM Hunting logo

Česká republika

Header image

Zpravodajství

Ochránci přírody budou opět v Beskydech pátrat po velkých šelmách

Ochránci přírody budou opět v Beskydech pátrat po velkých šelmách

Ostrava 26. února (ČTK)

Ochránci přírody budou opět v Beskydech pátrat po velkých šelmách. Takzvané vlčí hlídky složené z pracovníků několika správ chráněných krajinných oblastí, národních parků a dobrovolníků vyrazí do hor už podvaatřicáté. Hledat budou stopy rysů, vlků a medvědů. ČTK to řekla Dana Bartošová z CHKO Beskydy. Loni vlčí hlídky v Beskydech zaznamenaly devět rysů a tři vlky. Stopy medvěda nenašly.

"Mapování velkých šelem v Beskydech se uskuteční už podvaatřicáté, poprvé to bylo v roce 1984. Podle stop ve sněhu či blátě a dalších pobytových znaků, jako je trus či kořist, zjišťujeme, kolik šelem se v území o rozloze 1200 kilometrů čtverečních pohybuje," řekla. Podle posledních odhadů se v oblasti Beskyd včetně přilehlé pohraniční oblasti Slovenska vyskytuje až deset rysů. Vzácně, v počtu několika málo jedinců, zde žijí vlci a medvědi.

Při mapování výskytu šelem se stopaři v terénu pohybují po předem stanovených trasách na běžkách či sněžnicích, případně pěšky. K dispozici mají mapy a pomůcky pro dokumentaci. Při akci kromě velkých šelem zaznamenávají i výskyt ostatních druhů zvířat.

Rys ostrovid, medvěd hnědý a vlk obecný jsou v Česku chráněni. Kvůli jejich výskytu je chráněná krajinná oblast Beskydy zařazena mezi evropsky významné lokality velkých šelem. "Jejich počet u nás souvisí se stavem populací těchto druhů na Slovensku a Polsku," doplnila Bartošová.

Beskydské šelmy jsou podle ochránců přírody velmi zranitelné. Ačkoliv rysové a medvědi žijí v Beskydech od 70. let minulého století a vlci od roku 1994, nikdy se jim nepodařilo vytvořit trvale prosperující populace. Velkým nepřítelem šelem jsou pytláci.

 Ilustrační foto: Vladislav Šrajbr

banner right