Na pražských komínech se vylíhlo pět sokolích mláďat, už létají

Praha 2. července (ČTK) - Na dvou pražských komínech se letos vylíhlo celkem pět mláďat vzácného a ohroženého sokola stěhovavého. Vůbec poprvé úspěšně vyvedly mláďata dva páry sokolů současně, informovali dnes ČTK zástupci České společnosti ornitologické. Všichni mladí dravci už vylétli z hnízdících budek, které pro ně ornitologové připravili, a prohánějí se v okolí komínů.
Čtyři mláďata se vylíhla na komíně malešické spalovny, druhý pár vyvedl jedno mládě na komíně teplárny v Michli. Všechna už dostala barevné odečítací kroužky, podle nichž je bude možné v budoucnu na dálku identifikovat.
"Podobně jako loni i letos byl velmi úspěšný malešický pár. S hnízděním si znovu pospíšili a stejně jako loni se páru vylíhla hned čtyři mláďata," uvedl Dušan Rak z České společnosti ornitologické. Před rokem se v Michli hnízdění nepodařilo kvůli rozpadu tamního páru, letos se zřejmě utvořila nová dvojice ptačích rodičů.
Ornitologové ve spolupráci s vlastníky výškových staveb po Praze instalovali už šest hnízdících budek na místech, které mají sokolové rádi. "Pro hnízdění si páry vybraly lokality, které jsou sice v průmyslových areálech, ale současně je v okolí také dostatek přírodní zeleně," uvedl Rak. Záznamy z fotopastí ukázaly, že pražští sokolové se nejčastěji živí holuby, důležitou část jejich potravy tvoří také menší druhy ptáků. "Ty loví zejména vzrůstem menší samec a zásobuje jimi samici v hnízdě v období sezení na vejcích," dodal Rak.
Sokol stěhovavý je kriticky ohrožený druh dravého ptáka, který před několika desetiletími v celé Evropě téměř vyhynul. Nyní se sokoli postupně vracejí na svá historická hnízdiště, kterými jsou zejména vysoké skalní stěny. Někteří ptáci se z přírody přesouvají do měst a technických staveb v krajině, kde mají dostatek potravy. Neobejdou se ale bez pomoci lidí, kteří jim poskytují bezpečná hnízdiště na vhodných místech. Na českém území momentálně hnízdí asi jen 60 párů těchto dravců.