banner top
WM Hunting logo

Česká republika

Header image

Zpravodajství

Na nejvyšším komínu mělnické elektrárny přibyly budky pro sokoly

Na nejvyšším komínu mělnické elektrárny přibyly budky pro sokoly

Horní Počaply (Mělnicko)

16. prosince (ČTK)

Na nejvyšším komínu mělnické elektrárny přibyly dvě speciální budky pro sokoly stěhovavé. V minulém století těchto dravců výrazně ubývalo, nyní jejich počet opět roste. Množení se daří i pomocí speciální budek umístěných na průmyslových stavbách, často komínech elektráren. Dvě umělá hnízda dnes byla v Horních Počaplech umístěna ve výškách 125 a 173 metrů, sdělil ČTK mluvčí energetické společnosti ČEZ pro střední a severní Čechy Ota Schnepp.

Budky upevnili zaměstnanci firmy specializující se na výškové práce pod dohledem ornitologa Václava Berana. Populace sokola stěhovavého v ČR roste, ale není tak velká jako zhruba před 75 lety. "Hlavní příčinou, proč u nás z volné přírody prakticky zmizel, bylo plošné používání aromatického organochloridu DDT v zemědělství a také celosvětový pokles sokolí populace," uvedl ornitolog.

Od šedesátých let 20. století proto na území dnešní ČR sokoli hnízdili nepravidelně nebo vůbec. Podle Berana se sokoli začali do přírody vracet hlavně díky programům na aktivní podporu sokolí populace až o dvacet let později.

První sokolí budka byla umístěna v roce 2011 na ochozu chladicí věže Elektrárny Tušimice. Na elektrárenských komínech či chladicích věžích se podařilo odchovat 33 sokolích mláďat. Celkem se na všech českých průmyslových stavbách vylíhlo více než 70 mláďat. Sokol hnízdí ve výškách, a pokud nemá poblíž sebe přírodní skálu, tak si k zahnízdění vybírá i výškové stavby.

Sokolí budky jsou také nainstalovány v elektrárnách Tušimice, Počerady, Prunéřov, Tisová, Ledvice a Teplárně Trmice. Nedávno k nim přibyla i Jaderná elektrárna Dukovany. Letos se na šesti z nich vylíhlo jedenáct mláďat.

Ilustrační foto: Tomáš Krivjanský: SOKOLNICTVÍ – 2. díl: Naši dravci a sovy

banner right