banner top
WM Hunting logo

Česká republika

Header image

Zpravodajství

Milovická rezervace na Světovém kongresu o divočině WILD12

Milovická rezervace na Světovém kongresu o divočině WILD12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

S přínosem zubrů, divokých koní a zpětně šlechtěných praturů pro obnovu biodiverzity v bývalém vojenském prostoru Milovice se mohli seznámit účastníci Světového kongresu o divočině WILD12, který se konal v Černých horách ve státě Jižní Dakota v USA.

„Týden na kongresu byl velmi zajímavý, hektický a docela náročný. Mnoho zajímavých setkání, přednášek a dalších aktivit. Není to klasická vědecká konference, spíše platforma pro sdílení zkušeností a znalostí,“ vysvětlila Zdena Křenová z Přírodovědné fakulty Univerzity Karlovy, která se kongresuúčastnila a na jednom z odborných sympózií milovickou rezervaci představila. „Měli jsme zajímavou diskusi, mimo jiné k tomu, že rewilding může být velmi užitečný pro záchranu biodiverzity, ale zároveň má ještě další benefity,“ doplnila Zdena Křenová. Podle ní by obnovu ekosystémů prostřednictvím návratu původních druhů měla zjednodušit úprava pravidel pro management chráněných území, která by měl schvalovat kongres Světového svazu ochrany přírodu IUCN v roce 2025. 

Také v USA, místě konání kongresu WILD12, je návrat klíčových druhů do přírody velkým tématem. „Ať už se týká bizonů, psounů, bobrů, vlků a dalších druhů,“ zmínila Zdena Křenová.

Představení na vrcholné světové akci je pro milovickou rezervaci velmi přínosné. „Vlastními silami bychom nezvládli naši účast zajistit, proto bych chtěl velmi poděkovat Zdence Křenové, že si z mnoha tuzemských projektů ochrany přírody vybrala pro své vystoupení právě rezervaci velkých kopytníků v Milovicích,“ poděkoval Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.

Velcí kopytníci se v posledních letech stali jedním z hlavních témat světové ochrany přírody. I díky tomu se milovická rezervace těší pozornosti světových médií, jako New York Times, Washington Post nebo BBC. Zároveň se její návštěva stala součástí programů řady mezinárodních konferencí, které se konaly v České republice. 

Světové kongresy o divočině (World Wilderness Congress) se konají od roku 1976 a pomáhají spojovat ochránce přírody z celého světa, aby vyvinuli nové strategie a postupy pro zachování divoké přírody na Zemi. První kongres začal v Jižní Africe z iniciativy jihoafrického ochránce přírody Iana Playera.

Na podporu projektů návratu velkých kopytníků může veřejnost přispět prostřednictvím portálu pomahamekrajine.cz .

Ochranářská společnost Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadace Kooperativa, Nadace Qminers, Nadace Benetheo, E.ON, JRD, Accace, ČEPS, Carborundum Electrite, Amanita Design, Linde, Semix, ProfiG2, Bird & Bird, Hornbach, Nadační fond rodiny Orlických, Printwell, Delta Light Czech, Projan Service, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Vertue, Beire, Pro živou zahradu, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Hotelová škola Poděbrady, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost.

 

Pro více informací volejte:

Dalibor Dostál: 606 635 303

 

O společnosti Česká krajina: Ochranářskou společnost Česká krajina (www.ceska-krajina.cz) založil v roce 2007 Dalibor Dostál, politolog, novinář a bývalý šéfredaktor celostátní redakce Deníku. Jako novinář se dlouhodobě věnoval právě tématům ochrany přírody, životního prostředí, ale i filantropie a neziskového sektoru. Za to obdržel v roce 2009 Poděkování Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a v roce 2011 cenu Mediální čin roku od Nadace OKD. Spolupracuje s Fórem dárců, je členem poroty Starosta roku, členem novinářské poroty ceny Via Bona a členem hodnotící komise občanského sektoru v ČR pro USAID. Za projekt návratu velkých kopytníků obdržel v roce 2019 prestižní Cenu Josefa Vavrouška.

banner right