banner top
WM Hunting logo

Česká republika

Header image

Zpravodajství

KRNAP: Horolezci zmařili hnízdění vzácného sokola v Krkonoších

KRNAP: Horolezci zmařili hnízdění vzácného sokola v Krkonoších

Vrchlabí (Trutnovsko) 7. června (ČTK)

Neukáznění horolezci v minulých týdnech zmařili podle správy Krkonošského národního parku hnízdění kriticky ohroženého sokola stěhovavého ve východních Krkonoších. Na skále, kde pár hnízdil, vyčistili stěnu a její okolí od náletových dřevin, nýtováním skálu upravili a opakovaně na ní lezli. "V té době již hnízdící sokoli toto hrubé rušení nevydrželi a hnízdo opustili," uvedl pro ČTK mluvčí správy KRNAP Radek Drahný.

Na české straně Krkonoš podle něj hnízdí jen pět párů sokolů stěhovavých. "Neukáznění lezci letos připravili jednu pětinu krkonošských sokolů o šanci vyvést mladé. Takové chování na území národního parku je naprosto nepřijatelné," uvedl ředitel správy KRNAP Jan Hřebačka.

Správa parku chce viníky zjistit, jednat o tom hodlá s Českým horolezeckým svazem. "S viníky pak zahájíme správní řízení. Následně bude v mezích možností celá skála uvedena do původního stavu, technické pomůcky budou odstraněny," uvedl Drahný.

Skála, na které sokoli hnízdili, není vyhrazenou horolezeckou lokalitou, lezení po ní bylo podle správců parku nelegální. V národním parku je horolezectví povolené pouze na skalách, které jsou k tomu účelu vyhrazené. Jde o Hnědé a Hranostají skály u Strážného, Eminy kameny na Labské a Lubošské skály u Harrachova.

V současné době odhadují ornitologové početnost sokolů v českých i polských Krkonoších na šest až osm párů. Sokol stěhovavý v Krkonoších pravidelně hnízdil do 60. let minulého století, pak jako hnízdící druh na víc než 30 let vymizel. Od 90. let se v Krkonoších opět vyskytuje. Jeho populace je tu ale početně stále malá, uvedl mluvčí.

 

Ilustrační foto: Tomáš Krivjanský: SOKOLNICTVÍ – 2. díl: Naši dravci a sovy

    

banner right