banner top
WM Hunting logo

Česká republika

Header image

Zpravodajství

Koronavirus komplikuje záchranu divokých koní

Koronavirus komplikuje záchranu divokých koní

Pandemie koronaviru covid-19 komplikuje záchranu divokých koní, v rezervaci velkých kopytníků v Milovicích.

Ochranáři kvůli zavedeným opatřením nemohou uskutečnit některé aktivity, které v rámci dárcovské kampaně plánovali.

„Součástí kampaně měly být i benefiční přednášky či výstavy ve školách nebo knihovnách. Kvůli uzavření škol a zrušení akcí pro větší počet osob jsme tuto důležitou část sbírky museli zrušit. Již dohodnuté přednášky jsme museli odvolat a nemohli jsme ani domlouvat nové,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina. Nemohly se tak uskutečnit například přednáška na Masarykově univerzitě v Brně nebo výstava v Uherském Hradišti.

Díky podpoře veřejnosti se přesto postupně daří finanční prostředku na dokončení rezervace ve středočeských Milovicích získávat. „I když je kampaň vzhledem k opatřením zabraňujícím šíření koronaviru omezená jen na zasílání finančních prostředků na sbírkový účet a posílání dárcovských SMS, díky obrovské podpoře veřejnosti příspěvky stále přicházejí. Již se nám podařilo získat zhruba polovinu potřebné částky. Všem, kteří nám pomáhají, patří obrovské poděkování,“ doplnil Dalibor Dostál.

Na nejnutnější ohrazení zbývající části rezervaci potřebují ochranáři v rámci sbírky získat 1,5 milionu korun. Od začátku kampaně lidé na sbírku zaslali zhruba 750 tisíc korun. Celkové náklady na ohrazení zbývající části rezervace jsou přibližně dva miliony, půl milionu mají ochranáři k dispozici z předchozích let sbírky.

 

Veřejnost může i nadále posílat finanční podporu na sbírkový účet 2100540679/2010 nebo dárcovskou zprávu ve tvaru DMS KRAJINA 90, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 30 na číslo 87 777. Případně přes dárcovský portál Darujspravne.cz.

Dokončení rezervace bylo původně plánováno nejpozději na rok 2016. Kvůli administrativním a byrokratickým průtahům se ale zdrželo o čtyři roky. Divocí koně přišli do bývalého vojenského prostoru Milovice v lednu roku 2015. Od té doby se jim a dalším velkým kopytníkům postupně daří uzdravovat místní krajinu a zachraňovat v těchto místech před vymizením řadu ohrožených živočichů a rostlin. „Současná sbírka tak pomůže nejenom záchraně divokých koní, ale také umožní v těchto místech přežití mnoha druhům ohrožených rostlin a živočichů, včetně vzácných motýlů, včel a dalších skupin,“ uzavřel Dalibor Dostál.     

Kromě české veřejnosti se do záchrany rezervace zapojilo také Nizozemí nebo Německo. Tam ochranáři odvezli několik přírůstků zubrů a divokých koní. Bývalý vojenský prostor Milovice se stal v roce 2015 vůbec prvním místem na světě, kde v rámci jedné rezervace žijí tři klíčové druhy kopytníků Evropy, tedy zubři, divocí koně a zpětně šlechtění pratuři.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na péči o přírodu může přispět také veřejnost zasláním ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz. 

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, Hello bank, Printwell, JK Jitka Kudláčková, Semix, Megabooks CZ, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

 

Pro více informací volejte:

Dalibor Dostál: 606 635 303

 

O společnosti Česká krajina: Ochranářskou společnost Česká krajina (www.ceska-krajina.cz) založil v roce 2007 Dalibor Dostál, politolog, novinář a bývalý šéfredaktor celostátní redakce Deníku. Jako novinář se dlouhodobě věnoval právě tématům ochrany přírody, životního prostředí, ale i filantropie a neziskového sektoru. Za to obdržel v roce 2009 Poděkování Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a v roce 2011 cenu Mediální čin roku od Nadace OKD. Spolupracuje s Fórem dárců, je členem poroty Starosta roku, členem novinářské poroty ceny Via Bona a členem hodnotící komise občanského sektoru v ČR pro USAID.

banner right
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Rozumím