banner top
WM Hunting logo

Česká republika

Header image

Zpravodajství

Dobrovolníci odstranili další černé skládky v rezervaci velkých kopytníků

Dobrovolníci odstranili další černé skládky v rezervaci velkých kopytníků

Několik černých skládekdnes odpoledne odstranili ochránci přírody s pomocí dobrovolníků v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Pokračovali tak v rozsáhlém úklidu pozůstatků po sovětské armádě i odpadků navozených do oblasti po odchodu vojáků.

Ochránci přírody nejdříve odklidili dvě černé skládky na okraji rezervace. Později se k nim připojili dobrovolníci a společně odstranili jednu z černých skládek, která se nacházela na okružní stezce lemující rezervaci. Šlo především o plastové izolace odstraněné z kabelů hledači drahých kovů, kteří vojenský prostor pročesávali po odchodu armády. Právě hromady izolací nejrůznějších barev patří k nejčastějším zdrojům znečištění bývalého vojenského prostoru.

„Je trochu paradoxní, že území, kde se konala řada komerčních akcí a které bylo několik let pronajaté ke komerčním účelům, uklízí až více než tři desítky let po odchodu vojáků nezisková organizace s pomocí dobrovolníků,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která v roce 2015 založila v části bývalého vojenského prostoru rezervaci velkých kopytníků. 

Ochranářská společnost začala s úklidy bývalého vojenského prostoru v roce 2014 při přípravě první etapy rezervace. S pomocí dobrovolníků pak pokračují až do současnosti. „Nyní se zaměřujeme na území, které se k rezervaci připojilo teprve v loňském roce. Zvířata přes zimu spásla podstatnou část vegetace, takže jsou černé skládky v terénu lépe viditelné,“ doplnil Dalibor Dostál a navázal: „Úklid černých skládek odčerpává podstatnou část našich financí, proto jsme za pomoc dobrovolníků velmi rádi.“ 

Rezervace velkých kopytníků vznikla v bývalém vojenském prostoru Milovice v roce 2015. Se současnou rozlohou 350 hektarů je největší v České republice. Patří ke světově nejsledovanějším českým projektům posledních let. Opakovaně o ní psala média na pěti kontinentech, včetně prestižních titulů jako New York Times, Washington Post nebo BBC. Rezervace v současné době chová tři desítky zubrů, dvě stáda divokých koní a dvě stáda zpětně šlechtěných praturů. Je první místem na světě, které chová tyto tři klíčové druhy velkých kopytníků v rámci jedné rezervace. 

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět prostřednictvím portálu Darujme.cz/krajina a dále pak zasláním zprávy ve tvaru DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. A také nákupem ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz nebo na e-shopu www.zelenadomacnost.com.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadační fond rodiny Orlických, Qminers, Semix, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Zelená domácnost, Pro živou zahradu, Hello bank, JK Jitka Kudláčková, Megabooks CZ, Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

 

Pro více informací volejte:

Dalibor Dostál: 606 635 303

 

banner right