Výstava fotografií v Centrum Černý most
Výstavu fotografií divokých koní, zubrů a zpětně šlechtěných praturů z milovické rezervace mohou vidět návštěvníci pražského obchodního a zábavního Centra Černý Most. Velkoformátové snímky kopytníků jsou vystaveny v centrální části areálu.
„Za možnost představit náš projekt v těchto prostorách jsme velmi rádi. Centrum navštíví zhruba milion zákazníků měsíčně, takže máme jedinečnou příležitost, aby milovickou rezervaci velkých kopytníků poznali lidé, kteří o ní zatím neslyšeli,“ poděkoval za možnost vystavovat v atraktivní lokalitě Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci. Výstava bude v těchto místech přístupná do konce října.
Autorem snímků je Michal Köpping, který zvířata v milovické rezervaci dokumentuje od roku 2015. Z jeho fotografií v minulých letech vznikly tři oblíbené kalendáře nebo série pohlednic. Novou kolekci pohledů s motivy velkých kopytníků připravuje fotograf na začátek příštího roku.
V minulosti se velcí kopytníci představili na několika výstavách. Snímky fotografa Vojtěcha Lukáše mohli vidět například návštěvníci Evropského domu v Praze nebo zámku Ohrada u Hloboké v jižních Čechách. Snímky obou autorů, doplněné o záběry dalších fotografů, pak viděli například návštěvníci výstavy v Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.
„Spolupráce s fotografy je pro nás velmi důležité a moc si vážíme toho, že projekt dlouhodobě dokumentují. Právě díky hledáčkům jejich fotoaparátů a času, který tráví v rezervaci, můžeme veřejnosti představovat krásy tohoto jedinečného území i neuvěřitelnou pozitivní proměnu, kterou díky velkým kopytníkům prošlo,“ uzavřel Dalibor Dostál.
Ochranářská společnost Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.
Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadace Kooperativa, Nadace Qminers, Nadace Benetheo, E.ON, JRD, Accace, ČEPS, Carborundum Electrite, Amanita Design, Linde, Semix, ProfiG2, Bird & Bird, Hornbach, Nadační fond rodiny Orlických, Printwell, Delta Light Czech, Projan Service, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Vertue, Beire, Pro živou zahradu, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Abrasiv, Hotelová škola Poděbrady, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost.
Pro více informací volejte:
Dalibor Dostál: 606 635 303
Foto: Dalibor Dostál
O společnosti Česká krajina: Ochranářskou společnost Česká krajina (www.ceska-krajina.cz) založil v roce 2007 Dalibor Dostál, politolog, novinář a bývalý šéfredaktor celostátní redakce Deníku. Jako novinář se dlouhodobě věnoval právě tématům ochrany přírody, životního prostředí, ale i filantropie a neziskového sektoru. Za to obdržel v roce 2009 Poděkování Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a v roce 2011 cenu Mediální čin roku od Nadace OKD. Spolupracuje s Fórem dárců, je členem poroty Starosta roku, členem novinářské poroty ceny Via Bona a členem hodnotící komise občanského sektoru v ČR pro USAID.