banner top
WM Hunting logo

Česká republika

Header image

Tipy pro vás

Gratulujeme - Dalibor Dostál je osmou osobností televizního cyklu Zelený hrdina

Gratulujeme - Dalibor Dostál je osmou osobností televizního cyklu Zelený hrdina

Osmou osobností televizního cyklu Zelený hrdina se stal ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál, který v roce 2015 ve spolupráci s vědci založil unikátní rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice a od té doby ji brání před soustavnými likvidačními tlaky.

Projekt Zelený hrdina vznikl ve spolupráci Komerční banky, televize Nova a její platformy Naše Česko, který má za cíl inspirovat Čechy ke změně přístupu k životnímu prostředí. „Naši zelení hrdinové jsou běžní lidé, jejich příběh a přínos v oblastech, na které v projektu zaměřujeme pozornost, je však mimořádný. Věříme, že prostřednictvím skutečných hrdinů a jejich příběhů vyvoláme diskusi nad dopadem našeho chování na přírodu. Cílem je ukázat, že každý z nás může přispět ke změně, a podílet se na tak na zelenější budoucnosti,“ uvádí Martina Konrádová z obsahové agentury Fuse, která pomáhá projekt realizovat.

Bývalý vojenský prostor Milovice představuje přírodně nejcennější českou nížinu, která se zachovala v takovém rozsahu. Zároveň je toto území díky své poloze blízko měst a dálnice atraktivní pro různé developerské a komerční projekty. „Vždycky jsem si myslel, že nejtěžší bude rezervaci založit. Až později jsem zjistil, že mnohem obtížnější je ji ubránit před různými tlaky. Tím, jak velcí kopytníci dokázali již po několika letech území proměnit a zatraktivnit, tak záměrů na jiné využití současné rezervace spíše přibývá. Nejde jen o různou zástavbu části rezervace nebo jejího těsného sousedství, ale třeba i komerční pastvu hospodářských zvířat a podobně,“ nastínil Dalibor Dostál některé problémy, se kterými se světově unikátní rezervace velkých kopytníků potýká.

Rezervace velkých kopytníků vznikla v bývalém vojenském prostoru Milovice v roce 2015. Se současnou rozlohou 350 hektarů je největší v České republice. Patří ke světově nejsledovanějším českým projektům posledních let. Opakovaně o ní psala média na pěti kontinentech, včetně prestižních titulů jako New York Times, Washington Post nebo BBC. Rezervace v současné době chová tři desítky zubrů, dvě stáda divokých koní a dvě stáda zpětně šlechtěných praturů. Je první místem na světě, které chová tyto tři klíčové druhy velkých kopytníků v rámci jedné rezervace.  Projekt získal řadu prestižních ocenění, jako Cenu Josefa Vavrouška, Cenu udržitelnosti SDGs nebo Cenu prezidenta festivalu Ekofilm.

Mezi další zelené hrdiny patří například Tadeáš Kula a jeho Reknihy.cz, skupina Bumblebee a jejich čmelíny nebo Jaroslav Hruška a jeho ekofarma s moštárnou. Celkem televizní cyklus představí dvanáct zelených hrdinů.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět prostřednictvím portálu Darujme.cz/krajina a dále pak zasláním zprávy ve tvaru DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. A také nákupem ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz nebo na e-shopu www.zelenadomacnost.com.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadační fond rodiny Orlických, Qminers, Semix, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Zelená domácnost, Pro živou zahradu, Hello bank, JK Jitka Kudláčková, Megabooks CZ, Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

 

banner right