Aktualita z přírody - začíná kaňkování Vydry říční

Vydra říční patří k našim šelmám lasicovitým.
Jako jediný zástupce čeledi lasicovití, žije obojživelným životem.
Historie lovu a chovu vydry říční není nikterak bohatá. Je to zapříčiněno tím, že v archivech velkostatků a panství se do doby 16. století významné záznamy nedochovaly. Hovořilo se tak pouze o loveckých nástrojích jakož to inventáře rybářských náčiní. Roku 1616 jsou dochovány záznamy z panství Chlumec nad Cydlinou, kde se dovídáme o vydřích sítích.
Vydry byly vždy pronásledovány hlavně rybáři. Známý je výrok z konce 19. století „Smrt vydrám“, který pronesl prof. A.Frič nebo někdo z jeho pracovního okolí. Industrializace naší krajiny vydrám také moc neprospěl. Vodní toky byl znečišťovány průmyslovými a zemědělskými odpady. Vydra je zvíře tekoucích vod a výstavba umělých hlubokých nádrží, které znamenali konec přírodní migrace života po řece, jejímu životu příliš neprospývala. V dobách 1. ČSR se za vydří kožešinu platila nemalá suma, což také vedlo k nemalému úbytku vydry z naší přírody.
Kaňkování vydry můžeme pozorovat v přírodě zpravidla od února do března. Vydra se během kaňkování ozývá pronikavým pištěním.
Po úspěšném říjném aktu je vydra březí 60 dnů a v případě utajené březosti až 10 měsíců. Následně rodí 2-4 mláďata. Vydřata se rodí slepá a do pěti týdnů zůstávají nevidomá. Jsou vydrou kojeni až do čtyř měsíců.
Ilustrační foto: fotobanka.samphotostock.cz