banner top
WM Hunting logo

Česká republika

Header image

Tipy pro vás

Akademie věd vytvořila pořady pro on-line vzdělávání

Akademie věd vytvořila pořady pro on-line vzdělávání

Nejnovější vědecké poznatky o velkých kopytnících zpracované populární formou přístupnou pro mládež přinášejí pořady z cyklu Zvěd, které připravila Akademie věd České republiky. Jejich průvodcem je youtuber Vojtěch Klinger.

Ve třech dílech představuje divoké koně, zubry a zpětně šlechtěné pratury z rezervace velkých kopytníků ve středočeských Milovicích. „Snažili jsme se v pořadech shrnout všechny podstatné a zároveň nejnovější poznatky o těchto klíčových krajinných architektech. Videa jsou zároveň zpracovaná formou přístupnou pro děti a mládež. V současné době, kdy jsou s výjimkou devátých tříd a maturitních ročníků stále uzavřené základní a střední školy, mohou sloužit videa jako výborný výukový materiál pro on-line vzdělávání,“ uvedl Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky.

Ten spolu s youtuberem všemi třemi díly provází. Diváci se tak mohou seznámit s významem velkých kopytníků pro historický vývoj české krajiny i s pozitivní proměnou bývalého vojenského prostoru v Milovicích díky jejich návratu do těchto míst.

„Ekologická výchova je důležitou součástí našeho projektu. Vliv velkých kopytníků na naši krajinu byl po stovky tisíc let zásadní. Jejich vyhubení člověkem je pak příčinou mnoha negativních jevů, které v současné době ochrana přírody řeší. Jsme rádi, že v rezervaci velkých kopytníků mohli kolegové z Akademie věd tyto souvislosti představit mladým divákům,“ doplnil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Videokanál Zvěd se kromě velkých kopytníků věnuje také řadě dalších témat. Z oblasti biologické rozmanitosti například ohroženým sýčkům nebo mizejícím motýlům. V době koronavirové krize a karantény se zabýval oblastí dopadů přijatých opatření a izolace na lidskou psychiku. Zaměřil se také na problematiku světelného smogu nebo sféru etiky a práv v oblasti robotů a umělé inteligence.    

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na péči o přírodu může přispět také veřejnost zasláním ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz. 

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, Hello bank, Printwell, JK Jitka Kudláčková, Semix, Megabooks CZ, Zoo Liberec, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

 

Pro více informací volejte:

Dalibor Dostál: 606 635 303

 

O společnosti Česká krajina: Ochranářskou společnost Česká krajina (www.ceska-krajina.cz) založil v roce 2007 Dalibor Dostál, politolog, novinář a bývalý šéfredaktor celostátní redakce Deníku. Jako novinář se dlouhodobě věnoval právě tématům ochrany přírody, životního prostředí, ale i filantropie a neziskového sektoru. Za to obdržel v roce 2009 Poděkování Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a v roce 2011 cenu Mediální čin roku od Nadace OKD. Spolupracuje s Fórem dárců, je členem poroty Starosta roku, členem novinářské poroty ceny Via Bona a členem hodnotící komise občanského sektoru v ČR pro USAID.

banner right
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Rozumím