banner top
WM Hunting logo

Česká republika

Header image

Etika a historie myslivosti

Borlice a lesnice

Borlice a lesnice

K troubení se obvykle používají B-trubky bez ventilové techniky, zvané borlice (úvodní obrázek).

Nosí se na řemínku přes levé rameno na pravém boku. Velký lovecký roh zanikl štvanicemi. Roh střední velikosti se stal nástrojem orchestrálním i sólovým a nazývá se dnes lesní roh – lesnice a v současné době se těší opět většímu rozšíření.

I postoje trubačů při troubení jsou tradiční

Nohy jsou mírně rozkročené a před troubením drží trubač borlici v pravé ruce, roztrubem opřenou o pravý bok, levá ruka je připažena.

Má-li však trubač pušku zavěšenou přes levé rameno, pak trubačova levice objímá zespodu hlaveň v místě horního poutka řemenu, palec obemyká hlaveň zevně.

Při troubení směřuje roztrub borlice šikmo vzhůru doprava, levá ruka, pokud trubač pušku nemá, je opřena v bok. Klobouk si trubač při troubení ponechává.

Kromě borlice běžné velikosti existuje ještě tzv. kapesní borlice. Má více závitů a zmenšený roztrub, aby se pohodlněji nosila. Dá se na ni troubit jako na borlici běžné velikosti a nebo také jen povely jako jednotónovou povelkou, které jsou zpravidla dohodnuty takto:

  • 1x dlouze – začátek leče (vpřed, začátek střelby)
  • 2x dlouze – – stát, vyrovnat řadu (honci do kruhu, střelci střílejí jen z kruhu a pod.)
  • 3x dlouze – – – konec leče (konec střelby)
  • vícekrát krátce . . . . svolávání všech (zvěř na výlož). 

 

Více informací se dozvíte zde.

25.09.2015
Jana Suchá Běhounková - Jindřichohradečtí trubači
Zpět
banner right
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Rozumím