banner top
WM Hunting logo

Česká republika

Header image

Kynolog radí

Jezevčík chce být "pánem" v domácnosti

Jezevčík chce být

Snášení samoty psů třeba cvičit pomalu a za poslušnost a klid je jich třeba odměnit. Také třeba psů naučit to, aby vás neobtěžovali při stolování a na odvykání nežádoucích návyků musí navazovat trpělivá výchova, protože pokud štěně nenajde vůdčí osobnost v rodině, pokusí se tento úkol převzít samo.

Štěkot a vytí bývají výrazem úzkosti. Proto je nutné psa naučit a přesvědčit, že zůstat z času na čas sám doma je naprosto v pořádku. Nařizovat psovi, aby byl zticha, je zbytečné, musíte ho naučit, aby se o samotě cítil pohodlně, spokojeně a nebál se. Pak už nebude mít důvod na křik a pláč.

Na snášení samoty ho cvičte pomalu a trpělivě. Například tím, že odejdete nakrátko a po návratu, pokud bude ticho, ho vydatně pochválíte a pohrajete si s ním. Tak se váš jezevčík přesvědčí, že neodcházíte natrvalo, a že po vašem návratu bude za poslušnost a klid odměněn.

Je důležité už mladého psa mít vychovaného alespoň do té míry, aby na povel přestal štěkat, vzdálil se od mluvících a nechal je klidně jednat, případně okamžitě seskočil z místa, které má zakázáno. Aby pes neobtěžoval při stolování, je vhodné před podáním jídla přivolat zvíře k jeho misce, kde má naservírovaný svůj pokrm nebo také ze stravovacího hlediska vhodné odřezky z jídla připravovaného pro členy domácnosti.

Tak je reálný předpoklad, že bude méně rušit u stolu a nebude cítit potřebu žebrat. Nasycený pes se spokojí s pozorováním pohybu a konverzace stolovníků ze svého místa, přičemž zpravidla i usne.

Odvykání nežádoucím činnostem a disciplína psa musí navazovat na trpělivou výchovu, plný souhlas, poslech povelů "Sedni!", resp. "Lehni!", k čemuž mu ještě dopomůžeme důrazným přitlačením rukou po dobu přibližně půl minuty.

Důsledná výchova již od útlého věku štěněte a následný systematický výcvik je důležitý proto, že už jako dvoj či tříměsíční štěně se snaží instinktivně vyhledat vůdčí osobnost v rodině, a pokud takovou nenachází, pokouší se později převzít sám dominantní roli v domácnosti. Vedoucí úloha se mu nesmí přiznat ani žertem nebo ze hry! Pak by se jí jezevčík tak snadno nevzdával a dříve nebo později by se všichni museli řídit podle něj.

Cesta jak zbavit jezevčíka jeho špatných a pro člověka v různých situacích nepříjemných návyků začíná u zjišťování a poznání jejich příčin. Je ale nezbytné v této souvislosti důkladně znát druhové a individuální vlastnosti toho kterého konkrétního zvířete, jeho přirozené reakce na různé vnitřní a vnější podněty, jeho zvyky a záliby. Zjišťování příčin zlozvyků je totiž vlastně psí psychologická diagnostika.

Foto: www.svatoborsky-revir.webnode.cz

12.11.2015
PhDr. Oldřich Koudelka
Zpět
banner right