banner top
WM Hunting logo

Česká republika

Header image

Zpravodajství

Hnízdí kachna divoká

Hnízdí kachna divoká

Kachna divoká je naší nejpočetnější kachnou a to i díky vypouštění uměle odchovaných kachen určených na odlov. Zdržují se především při stojatých i tekoucích vodách na celém našem území. V zimním období se kachny přesouvají na jih. Kachna divoká patří do skupiny plovavých kachen. Pro ně je typické protáhlé tělo a delší krk. Kratší nohy s plovacími blánami, které mezi předními prsty mají posunuté mírně dozadu proti ose těla, se při kráčení kývají do boků. Při plavání tyto kachny drží zadní část těla a ocas nad vodou a při tahání potravy z vody dělají "stojku", hlavu a část těla ponoří tak, že jim vyčnívá z vody jen zadní část. Vzlétají přímo z vodní hladiny. 

Zbarvení kachen divokých se liší podle pohlaví. Kachna má nenápadné žlutohnědé zbarvení s tmavými skvrnami, kačer je zbarvený pestřeji. Hlava a krk jsou tmavé, leskle zelené, dole na krku je bílý límec, vole a hruď jsou kaštanové. Záda jsou hnědošedá, spodek těla světlý, slabě vlnkovaný a na ocase jsou dva páry černých per. Na křídlech mají obě pohlaví bíle obroubené modré zrcadlo, které má kačer výraznější.

Zbarvení kačera od května do září je podobné kachně, která se přepeřuje jen jednou v roce, a to v srpnu po narození mláďat. Během přepeřování ptáci nemohou asi 3 týdny létat a ukrývají se v rostlinných porostech. Nohy jsou oranžové a zelenožlutý zobák je široký a plochý. Na konci zobáku je malý, tvrdý černý nehet, který slouží k trhání potravy. Kačeři dosahují hmotnosti až 1,5 kg, kachny jsou o něco lehčí.

 

Více informací se dozvíte zde.

 

Myslivrckou mluvu si můžete přečíst na tomto odkazu.

 

Ilustrační foto: Pavel Prašivka

banner right